A A+ A++

W weekend odbyły się w Polsce dwie ważne imprezy sportowe – i w obu przypadkach były to zawody w ramach naszych „sportów narodowych”. Chodzi o żużel i siatkówkę.
W Rybniku zakończył się czwarty, finałowy turniej SEC – Speedway Euro Championship, czyli Mistrzostw Europy w tej najpopularniejszej w Polsce dyscyplinie nieolimpijskiej. Z kolei w Krakowie od piątku do niedzieli trwał siatkarski Memoriał Wagnera, będący ostatnim sprawdzianem polskich siatkarzy przed Igrzyskami Olimpijskim w Tokio, na które jadą jako jedni z faworytów do złotego medalu.
Turniej w Rybniku był czwartym i ostatnim – trzy poprzednie odbyły się w Bydgoszczy, w Güstrow w Niemczech i Gdańsku. To dla mnie zawody szczególnie bliskie, ponieważ już szósty rok z rzędu jestem Patronem Honorowym żużlowych mistrzostw Starego Kontynentu.
„Czarny sport” jest w Polsce fetowany w sposób niespotykany nigdzie indziej na świecie. Mamy najsilniejszą żużlową ligę na kuli ziemskiej. Mamy aż trzy ligi żużlowe, co też jest ewenementem, Polak Bartosz Zmarzlik jest dwukrotnym mistrzem świata.

Dopóki drużynowe mistrzostwa globu – pod nazwą Puchar Świata – były rozgrywane w formule po czterech zawodników z każdego państwa, Polacy sprawowali prawdziwą dominację i złote medale zdobywali seryjnie. Biało-Czerwone rządy w „drużynówce” były tak silne, że FIM (Światowa Federacja Motorowa) postanowiła zmienić formułę żużlowego „mundialu” i przez ostatnie trzy lata rozgrywano tzw. Speedway of Nations, czyli mistrzostwa świata, ale z udziałem tylko dwóch zawodników (plus juniora). To jedyna taka sytuacja w światowym sporcie, że na skutek monopolu jednej nacji na tytuły mistrza globu zmieniono zasady rywalizacji!
Już 23 lipca rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a o medale powalczy ponad 200 Polaków. Na liście zgłoszonej przez PKOL królują lekkoatleci, którzy w Japonii będą faworytami w kilku dyscyplinach.

Polacy również seryjnie zdobywają tytuły drużynowych mistrzów świata, ale także Europy juniorów, a także kolekcjonują złote i srebrne medale w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, które zresztą także, już szósty rok z rzędu odbywają się pod moim Patronatem Honorowym…

A w Rybniku znowu medal dla Polski, tym razem brązowy dla Patryka Dudka.
Siatkarze mogą licytować się z żużlowcami, gdy chodzi o triumfy Biało-Czerwonych. Nie dziwmy się zatem, że i speedway i piłka siatkowa są uważane przez cudzoziemców za „sporty narodowe” Polaków.

*tekst ukazał się na stronie internetowej Wprost.pl (12.07.2021)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd wtorku można nabywać wejściówki na V i VI rundę FIM Speedway Grand Prix 2021
Następny artykułRada da pieniądze na pumptrack?