A A+ A++

Polski Związek Żeglarski

Zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie w Pucku. Na najwyższym stopniu podium stanęli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), która jako jedyna zdołała obronić wywalczony w 2022 roku na tym akwenie tytuł i Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik) w klasie ILCA 4. Przez cztery dni na Zatoce Puckiej rywalizowało 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw.

W klasie iQFoil u chłopców triumfował Gustaw Trybek. W finale wyprzedził starszych o rok – swojego klubowego kolegę Kajetana Wygnańczuka, który plasował się po kwalifikacjach na szóstym miejscu oraz Macieja Dąbka (AZS Poznań).

PRZECZYTAJ TEŻ: Młodzi żeglarze mierzą się z wodami w Zatoce Puckiej

Byłem najlepszy w kwalifikacjach i czekałem na dwóch rywali w finale. W decydującym wyścigu Maciek wywrócił się tuż przed startem i ciężko było mu nadrobić stracony dystans. Moja wygrana była raczej niezagrożona. Cieszę się, bo na początku tych regat goniłem prowadzącego Kubę Guźleckiego ze Szczecina, a kiedy go wyprzedziłem, zrealizowałem drugie zadanie, czyli obroniłem pierwszą lokatę – skomentował Gustaw.

W 2022 roku był także trzeci w mistrzostwach świata do lat 15 na szwajcarskim jeziorze Silvaplana oraz czwarty w tej kategorii w mistrzostwach Europy we francuskim Breście.

Wśród dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Gustawa i także podopieczna trenera Roberta Pellowskiego, Sonia Maliszewska. Reprezentantka sopockiego klubu sprawiła sporą niespodziankę, bowiem okazała się lepsza od broniącej tytułu Marii Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), która wygrała wszystkie wyścigi i miała zapewniony start w ścisłym finale. Brązowy medal wywalczyła Zofia Zarzecka (YKP Warszawa).

Ja w klasyfikacji generalnej byłam druga i rywalizowałam w półfinale, w którym zwyciężyłam. Ten sukces nie był dla mnie taki oczywisty, ale w ostatnim wyścigu dałam z siebie wszystko, dużo zwłaszcza pompowałam. Cieszę się również, bo jest progresja i wreszcie złoto. W zeszłym roku byłam na olimpiadzie trzecia, natomiast dwa lata temu, ale w klasie Techno 293, zajęłam drugie miejsce – zrelacjonowała Sonia.

Młodzi deskarze będą teraz przygotowywać się do najważniejszej imprezy sezonu, czyli do młodzieżowych mistrzostw świata, które pod koniec października odbędą się w hiszpańskim Kadyksie. Zwyciężczyni olimpiady, która po raz ostatni wystartuje w kategorii do lat 17, zamierza także poświęcić się swojej drugiej sportowej pasji.

W sobotę (12 sierpnia) w klasie ILCA 4 rozegrano komplet trzech wyścigów, w sumie żeglarze 11 razy stanęli na starcie. Prowadzenia nie oddali Hanna Rogowska (wygrała sześć wyścigów) i Wojciech Wójcik (cztery), a na kolejnych pozycjach zakończyli regaty Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań) i Nina Mirowska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) i Paweł Włodarczyk (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Po ostatnim wyścigu szóstka medalistów, w geście triumfu, wspólnie skoczyła ze slipu do wody.

Musiałam bronić trzeciej pozycji przed Martyną Seroką, bo szans na wyższą lokatę, ze względu na zbyt dużą stratę, raczej nie miałam. Byłam pierwsza, czwarta i szósta, dzięki czemu wyprzedziłam moją rywalkę o punkt. Nie patrzyłam jednak gdzie konkretnie pływała Martyna, tylko skupiałam się na sobie – wyjaśniła Nina.

Zadowolony był także jej klubowy kolega, który ostatniego dnia imprezy popisał się skutecznym finiszem.

Zajmowałem czwarte miejsce i do trzeciego Jana Rohde traciłem osiem punktów. Jemu jednak coś dzisiaj nie szło, a mi dobrze się pływało, z wyścigu na wyścig lepiej. Byłem ósmy, czwarty oraz drugi i ostatecznie wyprzedziłem go o 14 punktów. Jestem bardzo zadowolony z trzeciej lokaty, bo jeszcze nigdy nie stałem na podium, poza tym jest to mój pierwszy sezon w klasie ILCA 4. Do tej pory startowałem na Optimiście, ale za chwilę przesiadam się na ILCA 6 – przyznał Paweł.

Przerwa w żeglarskiej rywalizacji nie potrwa długo. Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży wróci do Pucka w środę (16 sierpnia), a tego dnia młodzi zawodnicy rozpoczną ściganie w klasach Optimist i L’Equipe. Medalistów ponownie poznamy w sobotę.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. W roku 2023 organizatorem Finałów XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023” jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda z wodociągu Czachów dobra do spożycia
Następny artykułНа Хмельниччині викрили підпільний горілчаний цех