A A+ A++

Podobnie, jak to dzieje się w wielu krajach świata, tak i w Polsce PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, budzą coraz większe zaufanie. Według oficjalnych statystyk otworzyło je w naszym kraju ponad 3800 dużych firm, a 209 zdecydowało się na wdrożenie pracowniczych planów emerytalnych. Pracodawca miał bowiem wybór – mógł skorzystać z PPK lub PPE.

To sprawia, że PPK objętych jest ponad 1,1 miliona pracowników. Jeśli dodamy do tego ponad 150 tysięcy osób, które są objęte PPE, możemy powiedzieć, że już ponad 1,3 miliona osób, dzięki sowim pracodawcom ma lepsze zabezpieczenie na czas emerytury.

Na tym jednak nie koniec, bowiem te firmy, które w dniu 30 czerwca 2019 roku miały zatrudnionych co najmniej 50 osób, dołączają do programów od 1 stycznia bieżącego roku. To zaś sprawia, że liczba objętych PPK znacznie się zwiększy. Takich firm jest w Polsce ponad 20 tysięcy – łącznie zatrudniają one ponad 2 miliony pracowników. To daje liczbę ponad 3 miliona pracowników potencjalnie objętych programem.

Jak działają PPK? Pracodawca zobowiązany jest do wpłaty 1,5 procent wynagrodzenia brutto na rachunki w programie, które tworzone są przez instytucję finansową, z którą podpiszą umowę. Pracownicy mają na bieżąco dostęp do stanu rachunków, dzięki czemu każdego dnia mogą sprawdzać, ile środków udało się już tam zgromadzić. Odczyt rachunków jest przejrzysty i łatwy do zrozumienia.

Według obliczeń Narodowego Banku Polskiego wpłata na PPK nie powinna przełożyć się na spadek rentowności rodzimych przedsiębiorstw. Jak podaje NBP przy rosnących w tempie 7% rocznie wynagrodzeniach wpłata 1,5% nie powinna stanowić tego rodzaju zagrożenia. Jednocześnie obowiązki administracyjne pracodawcy zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

O PPK pytają też te osoby, które wchodzą, pozostają lub zmieniają pracodawcę. Zaangażowanie firm w PPK traktowane jest jako wkład w długoterminowe bezpieczeństwo finansowe pracowników. Obserwatorzy z branży HR zauważają, że wpływa ono na podniesienie standardów rynku pracy, zwiększa atrakcyjność aktywności zawodowej i podnosi motywację pracowników. A tu z kolei następuje sprzężenie zwrotne – pracodawca, który dba o PPK ma możliwość pozyskania lepszych pracowników. To stwarza dodatkowe, długofalowe korzyści dla pracodawców.

Podobne wnioski ma Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ceniony w kraju i zagranicą ekonomista i menadżer. – Doświadczenia pierwszej PPK pokazują, że duże znaczenie w popularyzacji PPK ma postawa pracodawców, dlatego PFR w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTargi Poznań Motor Show przełożone z powodu zagrożenia koronawirusem
Następny artykułZabezpieczono nielegalne automaty i narkotyki