A A+ A++

Kaszel u dziecka zawsze jest sygnałem wzmagającym czujność rodziców. Zazwyczaj jest on objawem infekcji, która szybko przeminie, jeśli tylko dziecko otrzyma odpowiednie preparaty i zostanie przez kilka dni w domu, ale nigdy nie należy go lekceważyć. Gdy kaszel trwa długo, trzeba ustalić, czy jego przyczyną rzeczywiście była infekcja. Sprawdź, co musisz wiedzieć o przewlekłym kaszlu u dziecka!

Czy dziecko może kaszleć po wyleczeniu infekcji?

Zastanawiasz się, czy uporczywy kaszel u dziecka, które przeszło infekcję, może utrzymywać się dłużej niż kilka dni? Często jest tak, że kaszel dość szybko mija, jednak nie jest to regułą. Trzeba wiedzieć, że kaszel, oczywiście w słabszej postaci, może utrzymywać się jeszcze przez kilkanaście dni po infekcji, aż drogi oddechowe zupełnie się oczyszczą. Nie jest zatem prawdą to, że uporczywy kaszel zawsze oznacza powikłania po infekcji bądź ma związek z inną chorobą.

Co oznacza suchy kaszel? 

Wokół suchego kaszlu narosło sporo mitów. Jeden z nich dotyczy tego, że dziecko musi dostawać albo syrop na kaszel suchy, albo syrop na kaszel mokry. Oczywiście istnieją syropy na określony rodzaj kaszlu, ale niekiedy rodzice mają problem z jego rozróżnieniem, dlatego można zastosować także syrop, który sprawdza się przy obu rodzajach kaszlu. Warto jednak wyjaśnić, że kaszel suchy pojawia się na początku infekcji, gdy gardło jest podrażnione i nie ma jeszcze wydzieliny. Syrop na kaszel suchy u dziecka hamuje kaszel, z kolei syrop na kaszel mokry, pojawiający się w miarę rozwoju infekcji, rozrzedza wydzielinę i pomaga ją odkrztusić.

Uważasz, że oklepywanie plecków dziecka w celu ułatwienia pozbycia się zalegającej wydzieliny to mit? Nie rezygnuj z tej metody, bo jest ona naprawdę skuteczna! Pamiętaj jednak, że twierdzenie, iż suchy i uporczywy kaszel zawsze przeradza się w kaszel mokry, nie jest zgodne prawdą, bo niekiedy jest on objawem alergii lub astmy.

Czy kaszel u dziecka może być niebezpieczny?

Kaszel u dziecka nigdy nie może być lekceważony, choć nawet zdrowe dziecko ma prawo zakaszleć kilka razy w ciągu dnia, po to, aby oczyścić oskrzela z kurzu. Kaszel może pojawić się także, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że przyczyny kaszlu mogą być rozmaite.

Nagły kaszel u dziecka bywa wynikiem zakrztuszenia się. O ile u starszych dzieci łatwo rozpoznać taką przyczynę kaszlu, to w przypadku maluchów, a zwłaszcza noworodków i niemowląt, może to być już trudniejsze. Właśnie dlatego nie można przestać obserwować dziecka, które nagle dostało ataku kaszlu. Przewlekły, długo utrzymujący się kaszel to powód do konsultacji ze specjalistą, który sprawdzi, jaka jest przyczyna tego objawu. Trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko może mieć alergię wziewną, astmę bądź inną chorobę. Szacuje się, że nawet 8% dzieci w naszym kraju choruje na astmę, a z roku na rok przybywa też małych alergików!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolar znowu w natarciu
Następny artykułTragiczna śmierć kajakarza pod Wrocławiem. „Nagle zrobił się siny”