A A+ A++

Woda w basenie zewnętrznym jest narażona na zabrudzenie i zmiany pH w większym stopniu niż woda w basenach krytych. Woda w basenie ma neutralne pH w okolicy 7, lecz opady deszczu, różne kosmetyki i inne zanieczyszczenia mogą je zmienić. Wzrost pH sprawia, że woda ma odczyn zasadowy, natomiast jego obniżenie powoduje nadmierne zakwaszenie cieczy. Dlaczego powinno się dbać o prawidłowo pH wody w basenie? Jak odczyn wody wpływa na żywotność basenu i bezpieczeństwo użytkowników?

1. Ile wynosi prawidłowe pH wody w basenie?
2. Na co wpływa pH w basenie?

Poziom pH wody w basenie należy do podstawowych parametrów czystości wody. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH sprawia, że utrzymanie czystości wody staje się trudniejsze, a basen jest w większym stopniu narażony na gromadzenie zabrudzeń i pojawianie się glonów. Regulacja pH wody basenowej należy zatem do kluczowych kwestii w utrzymaniu basenów zewnętrznych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ile wynosi prawidłowe pH wody w basenie?

Utrzymanie równowagi chemicznej wody basenowej to kluczowa kwestia dla każdego właściciela basenu. Konieczna jest dbałość o utrzymanie pH w granicach 7-7,4, gdyż taka wartość oznacza, że ciecz jest neutralna chemicznie. Obniżenie pH poniżej 7 oznacza, że woda jest kwaśna. Zbyt niska wartość pH wody przyczynia się do zwiększonego ryzyka uszkodzenia różnych elementów basenu. Kwaśna woda zwiększa ryzyko, że osoby kąpiące się w basenie będą odczuwać podrażnienia skóry. Ze względu na częste występowanie w Polsce zjawiska kwaśnych deszczy, w wodzie w basenie mogą pojawiać się związki siarki i inne niebezpieczne substancje, które mogą wysyłać wysypkę, zaczerwienienie skóry lub inną reakcję alergiczną.

Do podwyższania wartości pH wody dochodzi z kolei, gdy pH wody rośnie. Podwyższone pH wody przyczynia się do nasilonego gromadzenia się kamienia na różnych elementach basenu oraz do zwiększonego ryzyka zielenienia wody. Wysokie pH utrudnia skuteczne przeprowadzenie dezynfekcji wody basenowej. Środki chemiczne odpowiedzialne za zwalczanie glonów, kamienia i innych zanieczyszczeń wykazują niższą skuteczność, dlatego w przypadku nadmiernej zasadowości powinno się obniżyć pH wody. Brak reakcji na nieprawidłowe pH w basenie sprawia, że pomimo stosowania środków odkażających, woda jest niedokładnie oczyszczona.

Na co wpływa pH w basenie?

Największy wpływ na zmiany pH w wodzie basenowej mają opady atmosferyczne. Deszczówka miesza się z cieczą w basenie, zmieniając jej właściwości chemiczne. Normalna woda deszczowa ma pH na poziomie 5,5-5,6, jednak gdy chmury wytworzą się na obszarze silnie zanieczyszczonym, pH deszczówki spada do niższego poziomu. W takim przypadku każdy opad, który zmiesza się z wodą w basenie, wprowadza do niej azotany, siarczany i związki znajdujące się w nawozach, preparatach wykorzystywanych w przemyśle itp. Są to związki niepożądane, które powodują niszczenie niecki basenowej w przypadku basenów w gruncie oraz elementów konstrukcyjnych basenów stelażowych.

Wartość pH wody poniżej 6,5 powoduje występowanie nieprzyjemnego zapachu wody ze względu na tworzenie się chloramin. pH na takim poziomie może wywołać podrażnienia błon śluzowych. Jeśli pH spadnie poniżej 6, dochodzi do korozji metalowych części i uszkodzeń fug pomiędzy płytkami. Dalszy spadek pH wiąże się z ryzykiem szybkiego uszkodzenia sprzętów służących do oczyszczania wody (m.in. filtrów). Z tego względu w basenach zewnętrznych powinno się regularnie kontrolować pH wody, by w razie potrzeby nie dopuścić do uszkodzenia basenu z powodu zakwaszenia lub alkalizacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRośnie nowa Iga Świątek! Polka osiągnęła życiowy sukces. I nagle potężny cios
Następny artykułDakar: Etap 1 – Od początku nie będzie łatwo