A A+ A++
foto Joanna Ferlian

Podczas spotkania z projektantami oraz przedstawicielami GDDKiA mieszkańcy gminy zgłaszali wiele uwag odnośnie proponowanej koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 79. Swoje uwagi do propozycji projektantów można składać do 4 lipca 2023 r.

Przedstawiciele inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz projektanci przygotowujący koncepcję rozbudowy drogi krajowej 79 na odcinku od ul. Syrenki w Piasecznie do obwodnicy Góry Kalwarii spotkali się z mieszkańcami gminy Piaseczno we wtorek 20 czerwca 2023 roku. Przedstawione podczas spotkania ( i dostępne na stronie internetowej value-eng.pl/blog) propozycje realizacji inwestycji, wzbudziły wiele obaw mieszkańców. Większość wypowiadających się była przeciwna tak spektakularnej rozbudowie drogi, ze względu na czynniki środowiskowe i krajobrazowe, a także uciążliwość intensywnie użytkowanej drogi dla mieszkańców.

Samorząd w stałym kontakcie z GDDKiA

Obecni na spotkaniu burmistrzowie Daniel Putkiewicz oraz Robert Widz podkreślali, że również samorząd ma wiele uwag odnośnie projektu w zaproponowanej formie.

– Podobnie jak GDDKiA, zależy nam na poprawie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu na tej drodze – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Jednak droga w wersji przedstawionej przez projektantów oznacza dla mieszkańców znacznie więcej skutków negatywnych niż korzyści. Zważywszy na to, że DK79 biegnie w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta, zaproponowane rozwiązania, w tym dopuszczalna prędkość czy budowa aż trzech wiaduktów, budzą nasze obawy – zaznacza burmistrz Daniel Putkiewicz. – Przygotowaliśmy alternatywną propozycję rozwiązań drogowych, uwzględniającą potrzeby miasta i jego mieszkańców, a nie tylko ruchu tranzytowego, co ze zrozumiałych względów jest traktowane przez GDDKiA priorytetowo. Nasze propozycje zostały przekazane projektantom – zaznacza.

Większość uwag zgłaszanych przez władze gminy do projektu na etapie jego przygotowywania, zostało uwzględnionych. Chodzi o uwagi związane z obsługą terenów przyległych do DK79 i powiązania z drogami gminnymi. Jednak kluczowe uwagi dotyczące klasy drogi i związanych z nią rozwiązań technicznych, czyli liczby pasów, dopuszczalnej liczby skrzyżowań, budowy dróg serwisowych, wiaduktów oraz dopuszczalnej prędkości, nie zostały uwzględnione.

Ruch z obwodnicy rozleje się na miasto

Burmistrz Daniel Putkiewicz zwrócił uwagę, że DK79 spełniająca parametry drogi głównej o ruchu przyspieszonym, spowoduje zator już przy ul. Energetycznej, a najdalej w Mysiadle, gdzie ul. Puławska została zwężona do dwóch pasów ruchu.

– Warszawa nadal będzie zmierzać do ograniczenia wjazdu samochodów do miasta, wobec czego DK79 w standardzie drogi GP powinna zostać doprowadzona do drogi ekspresowej. Inaczej ten ruch samochodów od strony Góry Kalwarii  rozleje się na miasto, a kierowcy będą próbowali dotrzeć do trasy S7 niewydolną już teraz drogą 721 – zauważył Daniel Putkiewicz.

Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwoli rozprowadzić ruch od obwodnicy Góry Kalwarii byłaby budowa dwóch dróg wojewódzkich w klasie takiej, jak odcinek DW724 między Konstancinem-Jeziorną a Wilanowem – jednej, która pozwoli dojechać do Południowej Obwodnicy Warszawy przez Piaseczno i drugiej, która poprowadzi do trasy S2 przez gminę Konstancin-Jeziorna.

– Zadaniem GDDKiA jest wybudowanie drogi DK79  w standardzie drogi głównej o ruchu przyspieszonym. Jednak naszym zdaniem może skorzystać z możliwości budowy tej trasy jako drogi GP, ale w standardzie aglomeracyjnym – dodaje Robert Widz. – Wówczas są nieco inne wymagania techniczne jeśli chodzi o odległości między skrzyżowaniami czy dopuszczenie skrzyżowań z sygnalizacja świetlną – zaznacza.

Mniejszy rozmach – tańsza i szybsza inwestycja

Droga w nieco niższym standardzie, która będzie dawała naszym mieszkańcom większe korzyści, spowoduje mniejszą zajętość gruntu, mniejsze oddziaływanie na środowisko, wobec czego łatwiej będzie uzyskać decyzję środowiskową, a liczbą ewentualnych odwołań też może być mniejsza, co powinno przyspieszyć realizację tej niezwykle ważnej dla poprawy bezpieczeństwa inwestycji.

Czas na uwagi do 4 lipca

Z propozycjami projektantów odnośnie odcinka DK79 przebiegającego przez teren gminy Piaseczno można się zapoznać na stronie: value-eng.pl/blog. Na stronie internetowej można również pobrać formularz służący do zgłaszania uwag. Warto to zrobić już teraz, kiedy dopiero trwają prace koncepcyjne. Czas na składanie uwag upływa 4 lipca 2023 r. (decyduje data wpływu). Można je przesyłać drogą mailową: [email protected]. lub pocztą tradycyjną: Value Engineering Sp. z o.o., Aleja Krakowska 22a, 02-284 Warszawa.

Gmina Piaseczno również prześle swoje uwagi na piśmie, po czym opublikujemy ich treść na naszej stronie internetowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Adamek wystartuje w wyścigach samochodowych
Następny artykułKłótnia w Hiszpanii. Wieprzowina jako “przejaw islamofobii”