A A+ A++

Naczelna Izba Lekarska oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaprezentowali najnowsze wytyczne dotyczące postępowania u pacjentek w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, z których lekarze praktycy mogą korzystać.

Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Klaudiusz Komor, już na wstępie zaznaczył, że

Pacjent bezpieczny jest wtedy, kiedy jest leczony przez dobrze wyszkolonego lekarza, ale i bezpiecznego lekarza i kiedy sytuacja prawna jest jasna, a teraz nie do końca to tak wygląda.

Merytoryczną część omówił prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, który podkreślił, że podczas prezentacji będzie się odnosił jedynie do sytuacji, która dotyczy kobiety przed 23. tygodniem ciąży, czyli w sytuacji, gdy mamy do czynienia z poronieniem, ponieważ w takiej sytuacji postępowanie jest specyficzne. 

Poronienie, poród martwego dziecka – jakie przysługują uprawnienia?

Profesor Sieroszewski zwrócił uwagę na fakt, iż rolą lekarza jest ratowanie życia, zarówno matki, jak i płodu:

Jesteśmy jedynymi lekarzami, którzy tak naprawdę leczą dwoje ludzi – matkę i dziecko. Musimy zawsze o tym pamiętać, że musimy ratować dwójkę ludzi, a nie tylko myśleć wyłącznie, czy o płodzie, czy o matce.

Podczas konferencji nawiązano do śmierci pani Doroty, ciężarnej 33 latki, która miała miejsce w szpitalu w Nowym Targu.

Śmierć ciężarnej w Nowym Targu. RPP o stwierdzonych naruszeniach prawa pacjenta
Śmierć ciężarnej w Nowym Targu. RPP o stwierdzonych naruszeniach prawa pacjenta

(…) To temat, który ostatnio rozgrzewał opinię publiczną. Musimy wspólnie zmieniać oblicze polskiej ochrony zdrowia dla dobra pacjentek. Niestety polski system prawny nie powoduje, ani nie daje szansy do refleksji na temat tego, dlaczego do takich zdarzeń dochodzi i jak wyciągnąć wnioski na przyszłość. Samorząd lekarski obecnej kadencji apeluje o to, aby stworzyć dobrze funkcjonujący system no-fault

– powiedział Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Jak należy postępować z pacjentką w przypadku PPROM – najnowsze wytyczne

Profesor Sieroszewski przestawił możliwe powikłanie oraz częstość ich występowania, a w rekomendacjach zostało dokładnie opisane jak należy postępować, czyli jakie badania należy wykonać, aby wykryć m.in. stan zapalny. 

Jeżeli widzimy, iż rozwija się zakażenie, taka pacjentka powinna być przeniesiona do miejsca, gdzie jest możliwe ciągłe monitorowanie funkcji życiowych, chodzi o tętno, natlenienie krwi, pracę serca, temperaturę ciała. Oczywiście powinna być natychmiast włączona bardzo szerokowidmowa antybiotykoterapia, wyłącznie w podaniu dożylnym, bo tylko tak działa bardzo skutecznie.

– mówił prof. Sieroszewski i dodał:

Jeżeli mimo wszystko widzimy, iż stan zapalny narasta, kobieta jest zagrożona, tę ciążę należy natychmiast zakończyć. Przy czym z reguły jest to po prostu indukcja poronienia. 

 Kluczowe w sytuacji zagrożenia życia jest szybkie podjęcie decyzji.

Jeżeli pomimo to narastają objawy posocznicy, bo tak może być, należy usunąć także macicę. Pamiętajmy, że mówimy o młodej kobiecie, niejednokrotnie w pierwszej ciąży. Te decyzje są trudne, ale muszą być szybko podjęte, bo w tym momencie ratujemy życie człowieka 

– mówił prof. Piotr Sieroszewski i podkreślił, że dopuszczalne jest postępowanie zachowawcze.

Natomiast w kontekście postawy wyczekującej, iż w zależności od wyników badań oraz tego, czy istnieją warunki, aby kontynuować ciążę, każdorazowo powinno być to omówione z pacjentką. Lekarz powinien również wytłumaczyć, że taka postawa wyczekująca, chociaż jest dopuszczalna, to niesie za sobą istotne ryzyko dla jej zdrowia i życia, a rokowanie dla płodu jest zawsze poważne. 

Profesor Sieroszewski, który pokrótce omówił postępowanie, przypomniał także o roli wsparcia psychologicznego, a także o tym, że pacjentka z PPROM musi zostać poinformowana o swoim stanie zdrowia, rokowaniu, ale także zagrożeniach. Podkreślono również, że nie może leżeć na jednej sali z pacjentkami w prawidłowo rozwijającej się ciąży czy w połogu. 

Mamo dziecka utraconego, nie musisz być z tym sama
Mamo dziecka utraconego, nie musisz być z tym sama

Rekomendacja zostały opublikowane na stronie PTGiP

Dostępna jest również relacja z konferencji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFON: Informacja o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy FON SE. Notice on Calling an Ordinary General Meeting of Shareholders of FON SE.
Następny artykułPSG na gigantycznym minusie. A teraz czas na “konsekwencje”