A A+ A++

Budowla zwana przysionkiem śmierci albo domem dla pozornie umarłych została zbudowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Historia tego miejsca jest fascynująca, ale potrafi też doskonale zmrozić krew w żyłach. Można pomyśleć, że to historia z horroru, jednak takie miejsce naprawdę istniało w naszym kraju.

Zobacz wideo
Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

Przysionek Śmierci w Poznaniu. Miejsce jak z horroru 

Jak podaje “Gazeta Wrocławska”, budynek nazywany Przysionkiem Śmierci został ufundowany przez hrabiego Raczyńskiego na terenie Cmentarza Starofarnego na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Oddano go do użytku 1 stycznia 1848 roku. Miał zdjąć widmo strachu przed pogrzebaniem żywcem z okolicznych mieszkańców. Pełnił rolę kostnicy dla osób, które bały się, że będą w stanie letargu czy śmierci klinicznej, a prawdziwy zgon tak naprawdę nie nastąpił.  

Wielu zastanawiać się może, skąd u mieszkańców taka panika. Otóż pomysł na powstanie tego miejsca zrodził się po odkryciu szczątków, rzekomo pogrzebanych żywcem, podczas ekshumacji na Wzgórzu Winiarskim podczas budowy Cytadeli w 1828 roku.  

Przysionek Śmierci nie zyskał sławy. A jego pomysłodawca popełnił samobójstwo 

Przysionek Śmierci nie cieszył się takim zainteresowaniem, jak przewidywano. Hrabia Edward Raczyński zmarł tragicznie w 1845 roku, popełniając samobójstwo. Po siedmiu latach od śmierci pomysłodawcy został rozebrany.  

Choć dom dla pozornie umarłych nie przetrwał, to pamięć o nim jest żywa do dziś. Turyści chętnie słuchają mrocznych opowieści o jego działalności. Obecnie w jego miejscu znajduje się Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRoyal Home Nieruchomości – Na sprzedaż dom w Nysie przy ul. Elizy Orzeszkowej
Następny artykułRola fulfillment w e-commerce