A A+ A++

W poniedziałek apel do Sejmu, Senatu i rządu o wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji przepisów „Apteka dla Aptekarza” wystosowała Rada Przedsiębiorczości. Do prezydenta  zwrócono się o niepodpisywanie tej nowelizacji.

“Konsekwencje – nie tylko dla farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów”

Jak czytamy w apelu, “jest to kolejna sytuacja, w której sprawy dużej wagi dla rozwoju gospodarki próbuje się załatwiać nie tylko z pominięciem konsultacji społecznych, ale również w trybie >>wrzutek<< do innych ustaw. Sposób wprowadzania nowelizacji zaostrzającej przepisy AdA 2.0 budzi nasz stanowczy sprzeciw. Regulacje te mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów i kształt rynku farmaceutycznego. W żadnym wypadku nie powinny być dodatkiem do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Ustawa ta jest ważna i potrzebna, ale nie ma nic wspólnego z ochroną zdrowia. Wybranie takiej właśnie metody urąga standardom stanowienia prawa w Polsce i pozwala uniknąć – tak ważnych w tym procesie – szerokich konsultacji społecznych i branżowych”.

W apelu Rada Przedsiębiorczości podkreśla, że “konieczność regulowania branży farmaceutycznej nie jest przez nikogo kwestionowana”, ale “do tego trzeba wykonać rzetelną, wymaganą prawem pracę: przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne i zaznajomić Parlament z istotnymi skutkami regulacji. Spojrzeć na sprawę z punktu widzenia pacjenta, czyli wpływu na ceny i dostępność leków, a nie przez pryzmat grup interesów”.

RP zauważa, że dla pacjenta ważna jest dostępność do apteki mającej pełen asortyment po przystępnych cenach. Tymczasem w jej ocenie “forsowane przepisy tego nie gwarantują”.

Dalej wskazano, że rządową wersję AdA 2.0 trudno uznać za właściwy sposób na usprawnienie funkcjonowania rynku farmaceutycznego i wyeliminowanie występujących na nim patologii. “Konsekwencje – nie tylko dla farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów – mogą być znacznie poważniejsze niż deklarują pomysłodawcy zmian” – ostrzega Rada Przedsiębiorczości. Dodaje jednocześnie, że odpowiedzialnie należy podejść do obaw dotyczących wzrostu cen leków i ogranicz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCechy głupoty
Następny artykułChild Alert odwołany: Wiktoria odnaleziona