A A+ A++

Wiosną Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy, która poprawiłaby sytuację emerytów po śmierci małżonka. Dotychczas niewiele jednak z projektem się dzieje.

– Projekt leży w zamrażarce sejmowej, ale jeździmy po Polsce i widzimy, że wzbudza duże zainteresowanie. Po konferencjach, które organizujemy w terenie, gdzie prezentujemy nasz projekt “rent wdowich” wiele osób i nie tylko w wieku emerytalnym o to pyta. Dostajemy po spotkaniach sporo maili z bardziej szczegółowymi pytaniami. Rozważamy zrobienie z tego projektu obywatelskiego i zorganizowanie zbiórki podpisów. Decyzja zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu Klubu, ale wszyscy są na “tak” – powiedział w rozmowie z Interią Arkadiusz Iwaniak poseł Lewicy zajmujący się projektem ustawy o tzw. rentach wdowich.

Renty wdowie 2022. Co należy się wdowie po śmierci męża?

Aktualnie po śmierci małżonka wdowa lub wdowiec mogą zdecydować o zachowaniu swojej emerytury albo zrezygnować z niej na rzecz renty rodzinnej, która wynosi 85 proc. emerytury małżonka. Nie ma możliwości łączenia świadczeń. Lewica zwraca szczególną uwagę na sytuację samotnych kobiet, po śmierci małżonka, które z dnia na dzień zostają często z dużo niższymi dochodami.

– Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach, często zajmowały się dziećmi i chorymi członkami rodziny i mają krótszy okres odprowadzania składek, dlatego ich świadczenia są niższe – informowała w komunikacie Lewica.

Emerytura po mężu lub żonie. Lewica proponuje połączenie emerytur. Na czym ma polegać zmiana?

Posłowie Lewicy zaproponowali, aby seniorzy mogli wybrać opcję, która zapewni im większy przychód: czy chcą pobierać rentę rodzinną i 25 proc. swojej emerytury, czy całą emeryturę i 25 proc. renty rodzinnej.

– To realne wsparcie nawet dla 1,5 mln osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki – podkreśla Lewica.

Renty wdowie 2022. Projekt ugrzązł w Sejmie. Lewica ma nowy plan

Wiosną posłowie Lewicy mieli nadzieję, że projekt ustawy, zostanie przez rządzących szybko przyjęty. Jednak tak się nie dzieje. Teraz Lewica chce przekształcić projekt ustawy w projekt obywatelski. Jeśli politycy podejmą decyzję o przekształceniu projektu, będą potrzebowali zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Łączenia świadczeń stosuje się w innych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy na Litwie. – Nie ma powodu, żeby takie rozwiązanie nie mogło funkcjonować w Polsce – informowała wiosną w komunikacie Lewica.

 Wiek emerytalny w Polsce 2022. Kto i kiedy może zostać emerytem? Przypominamy 

Wiek emerytalny w Polsce pomimo stopniowego zwiększania wieku emerytalnego przez poprzedni obóz rządzący, aktualnie jest bardzo zaniżony. Kobiety w naszym kraju mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. W efekcie świadczenia emerytalne są coraz niższe, a wysiłek grupy w wieku produkcyjnym, w dużej mierze dźwigającej ten koszt – coraz większy. Tu przeczytasz więcej na temat wieku emerytalnego i emerytur.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeekend z kulturą żydowską w Lelowie, czyli wraca doroczne święto. Start w piątek
Następny artykułElfickie klawiatury to gratka dla fanów Władcy Pierścieni