A A+ A++

W ramach kampanii przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu, reżim w Nikaragui zakazał działalności skautom. Według doniesień medialnych, rząd cofnął status prawny krajowego stowarzyszenia skautów oraz innym organizacjom pozarządowym. Rządowa gazeta „La Gaceta” poinformowała w wydaniu weekendowym, że organizacja nie złożyła na czas sprawozdania finansowego. Z podobnym uzasadnieniem zakaz działalności objął żeńską wspólnotę zakonną Fraternidad Misioneras del Fiat de Maria, trzy Kościoły chrześcijańskie i klub rotarian, został też zamknięty uniwersytet. Aktywa tych organizacji zostały skonfiskowane przez rząd.

Zgodnie z zarządzeniem, krajowy komitet skautów odwołał w miniony weekend wszystkie zajęcia, „w mundurach lub bez, aby chronić naszych młodych członków”, poinformował portal confidential.digital. Według tej informacji już wcześniej podjęto wszelkie możliwe wysiłki, aby zapobiec rządowym środkom – jednak bez powodzenia. Wraz ze światowym dowództwem skautów w Szwajcarii poszukiwane są obecnie alternatywne formy dla „wypełniania misji ruchu skautowego w Nikaragui zgodnie z przepisami prawnymi”.

Podobnie jak w przypadku skautów, których obecność w Nikaragui rozpoczęła się 107 lat temu, od końca 2018 r. rząd Daniela Ortegi i wiceprezydent Rosario Murillo rozwiązał już łącznie 3 230 organizacji non-profit, często pod zarzutami takimi jak choćby „pranie pieniędzy”.

Również działalność Kościoła w Nikaragui jest drastycznie ograniczana i monitorowana przez informatorów. Mieszkająca na emigracji działaczka na rzecz praw człowieka Martha Patricia Molina napisała na Platformie X , że w ubiegły piątek w całym kraju odwołano ponad 400 procesji Drogi Krzyżowej; tylko w niektórych diecezjach władze wydały pozwolenie na ich przeprowadzenie w ograniczonej formie. Zdaniem adwokatki, jest to „kryminalna dyktatura”, która „nawet w okresie Wielkiego Postu nie odstępuje od swojej nienawiści do Kościoła katolickiego”.

W ostatnich miesiącach z kraju wydalono dziesiątki duchownych, w tym biskupów Rolando Alvareza i Isidro Morę. Biskup pomocniczy Managui, Silvio Baez, który został zmuszony do emigracji na Florydę prawie pięć lat temu, nie powstrzymuje się od krytyki. „Post to coś więcej niż powstrzymanie się od jedzenia. Oznacza nieprzyzwyczajanie się do życia pod jakimkolwiek jarzmem. Oznacza potępienie niesprawiedliwości i walkę z uciskiem” – napisał na portalu X w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabezpieczą urząd przed cyberatakami
Następny artykułWłocławek zaprasza na bezpłatne ślizgawki dla uczniów – ciesz się feriami na lodowisku!