A A+ A++

Jubileusz 2025 r. może stać się okazją do przełamania barier i szerokiego otwarcia dziedzictwa Włoch dla wszystkich, a zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Włoskie diecezje pracują nad tym usilnie w ramach projektu „Jubileusz dla wszystkich”. Zaprezentowano już pierwsze cztery trasy, na których odnajdzie się każda osoba bez względu na jej ograniczenia.

Krzysztof Dudek SJ – Watykan

Jak podkreśla s. Veronica Donatello, we Włoszech żyje aż 13 mln osób z niepełnosprawnością. „Pomyślmy, ile tracimy – również z ekonomicznego punktu widzenia – stawiając im bariery fizyczne i kulturowe” – mówi zakonnica. Jest ona odpowiedzialna za duszpasterstwo niepełnosprawnych przy włoskim episkopacie i, jak przyznaje, włączenie ostatnich, odrzucanych pozostaje zawsze wzywaniem. Udostępnienie im dóbr kulturalnych może być dużą pomocą w tym procesie. „Byłoby wspaniale, gdyby po Jubileuszu planowanie [biorące pod uwagę osoby niepełnosprawne] stało się normą i sprowokowało rewolucję” – mówi s. Veronica Donatello.

Projekt „Jubileusz dla wszystkich” pragnie dotrzeć nie tylko do niepełnosprawnych, ale także opracować inicjatywy dla starszych samotnych osób czy też dla młodzieży, która zwyczajnie może nie wiedzieć o pobliskich skarbach kultury. Chodzi więc o jak najszerszą inkluzywność – tak by rzeczywiście każdy miał okazję podziewać piękno w przebogatym dziedzictwie Włoch.

Planowanie nowych tras przygotowanych dla wszystkich rozpoczęło się rok temu i od samego początku było inspirowane zbliżaniem się Roku Jubileuszowego. W projekt angażują się włoskie samorządy; dzięki zaś zjednoczeniu w ramach jednej inicjatywy możliwe będzie też skorzystanie z funduszy włoskiego ministerstwa turystyki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlanowana modernizacja drogi wojewódzkiej i budowa mostu w Ślesinie. Kiedy rozpoczną się prace?
Następny artykułSANOK: Modlitwa w strugach deszczu. Męski Różaniec na ulicach miasta (VIDEO, ZDJĘCIA)