A A+ A++

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odpowiada na skargę, którą minister zdrowia złożył do Sądu Najwyższego. Chodzi o uznawanie kwalifikacji lekarzy ze Wschodu.

Minister zdrowia uznał, że uchwała NRL jest sprzeczna z regulacją przyjętą w niedawno znowelizowanej ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dodane art. 7 ust. 2a -2k i art. 7 ust. 9-22). Jego zdaniem wymóg samorządu lekarskiego potwierdzenia znajomości języka polskiego przez kandydatów ubiegających się o PWZ nie wynika z przepisów. Jako sprzeczne z prawem określa także wymaganie orzeczenia o stanie zdrowia kandydata wydanego przez lekarza medycyny pracy. Zdaniem ministra, w sytuacji, gdy uprzednio wydał decyzję udzielającą danej osobie zgodę na wykonywanie zawodu, okręgowa rada lekarska nie powinna badać dokumentów przedłożonych przez kandydata i prowadzić pełnego postępowania administracyjnego, oceniając tę procedurę za zbędną.

Czytaj też:

Ministerstwo Zdrowia skarży samorząd lekarski do SN

W odpowiedzi na skargę ministra Zdrowia prezes NRL prof. Andrzej Matyja podkreśla, że wszystkie zarzuty są niezasadne. Wyjaśnia, że uchwała została podjęta w oparciu o opinię wybitnego znawcy prawa administracyjnego, który twierdzi, że wymóg znajomości języka polskiego jest konstytucyjnym wymogiem kwalifikacyjnym, uprawniającym do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Zaznacza także, że wymóg znajomości języka polskiego znajduje swoje odzwierciedlenie także w prawie unijnym. Dodaje, że stan zdrowia jest jedną z przesłanek warunkujących możliwość ubiegania się o PWZ i powinien dotyczyć w równym stopniu wszystkich osób wykonujących zawód lekarza.

Według prezesa NRL,  zgoda ministra zdrowia na wykonywanie zawodu przez lekarza z dyplomem spoza UE nie stanowi przesłanki do tego, by okręgowa rada lekarska bez odrębnego postepowania przyznała mu PWZ. „Taki pogląd Ministra nie znajduje żadnego uzasadnienia w doktrynie prawa administracyjnego ani w przepisach prawa” – podkreśla prof. Matyja.

Wytyka również brak związku między zarzutami ministra, dotyczącymi tylko niektórych postanowień uchwały NRL, a wnioskiem o uchylenie zaskarżonej uchwały w całości. Podkreśla, że minister zaskarżył tylko dwa przepisy.

„Sąd Najwyższy otrzymał w moim piśmie jednoznaczną informację, że – wbrew sugestiom wynikającym z zaskarżenia uchwały przez Ministra Zdrowia – samorząd lekarski nie jest przeciwny przyznawaniu lekarzom spoza UE prawa wykonywania zawodu” – pisze prof. Matyja dodając, że dotychczas na 137 wniosków złożonych na podstawie nowych przepisów art. 7 ust. 2a i art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, okręgowe rady lekarskie rozpatrzyły już 80, a PWZ przyznano w 74 przypadkach, co stanowi ponad 90 proc. 6 uchwał o odmowie przyznania PWZ dotyczyło głównie spraw, w których wnioskodawca nie przedstawił żadnych lub wszystkich dokumentów niezbędnych do wykazania spełniania wymogów określonych w przepisach – przedstawiając np. jedynie decyzję Ministra Zdrowia o wyrażeniu zgody na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce. „W takich sytuacjach, wydanie uchwały odmownej było każdorazowo poprzedzone bezskute … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWładysław Król, ikona ŁKS, patronem stadionu przy al. Unii 2
Następny artykułFinansowanie wydatków – kiedy kredyt, a kiedy pożyczka?