A A+ A++

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Obsługę programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to tam należy kierować dokumenty. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Ponadto rząd przywrócił też dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice mogą skorzystać ze świadczenia od 1 do 27 lutego.

Rodzina 500 plus to rządowy program wsparcia dla rodzin. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Jest przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Przypominamy, że od 2021 roku 500 plus jest wypłacane na nowych zasadach. Wnioski o świadczenie wychowawcze trzeba składać co roku. W styczniu br. weszły w życie kolejne zmiany. Obsługę programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to tam należy teraz kierować wnioski. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun faktyczny czy opiekun prawny dziecka.

Od dziś rusza nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Należy je składać online poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Wniosek do ZUS-u na okres zasiłkowy do 31 maja br. powinni natomiast złożyć rodzice lub opiekunowie:

  • nowo narodzonego dziecka – od 1 stycznia 2022 roku,
  • dziecka urodzonego przed 2022 rokiem – jeśli wcześniej nie złożyli wniosku w gminie.

Świadczenie będzie przekazywane na podany we wniosku numer konta bankowego.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ZUS-u.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Powraca również dodatkowy zasiłek opiekuńczyod 1 do 27 lutego. Wszystko w związku z obecną sytuacją epidemiczną i wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych (dotyczy uczniów klas V-VIII) i ponadpodstawowych.

Świadczenie przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki edukacyjnej z powodu COVID-19.

Z zasiłku mogą skorzystać rodzice, którzy opiekują się dzieckiem w wieku:

  • do 8 lat,
  • do 16 lat – jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat – w przypadku dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić opiekę dziecku lub osobie z niepełnosprawnością. Świadczenie nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej i złożyć je do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, lub poprzez portal PUE ZUS.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów Wielkopolski chce zostać rajem podatkowym
Następny artykułRozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych na 2022 rok