A A+ A++

20 młodych dębów szypułkowych, „Krzyśków”, ponieważ są potomkami pomnika przyrody „Krzysztofa” rosnącego na Wildzie, zostało rozdysponowanych wśród poznańskich rad osiedli. Trzy będą rosły przy wildeckich szkołach.

Pomnik przyrody „Krzysztof” to dąb szypułkowy liczący około 300 lat. Żołędzie zostały zebrane we wrześniu ubiegłego roku i udało się z nich wyhodować 20 młodych dębów, co nie było łatwym zadaniem. Jak wyjaśnia Zarząd Zieleni Miejskiej, który opiekuje się drzewem, dąb „Krzysztof” z racji sędziwego wieku obradza rzadko lub wcale, więc zdobycie żołędzi, a później wyhodowanie sadzonek to prawdziwe wyzwanie. Żołędziom nie sprzyja też otoczenie „Krzysztofa” – rośnie on między domami, w zwartej wildeckiej zabudowie, i ma wokół niewiele wolnej przestrzeni.

Jego potomkowie zostali posadzeni w znacznie korzystniejszych warunkach, więc jest szansa, że będą rośli długo i zdrowo. Chętnie mogą zobaczyć „Krzyśki” między innymi na Wildzie przy tamtejszych szkołach: nr 42, nr 25 oraz nr 5.

Zarząd Zieleni Miejskiej z powodu wieku i otoczenia dębu prowadzi szereg zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających drzewo, w tym stałą ocenę stanu zdrowotnego i niezbędne działania w koronie. Co roku sprawdzany jest też poziom makro- i mikroelementów w glebie wokół drzewa, uzupełniane są certyfikowane zrębki na placu zabaw, który go otacza, dzięki czemu nawierzchnia pod dębem jest bardziej przepuszczalna dla składników pokarmowych i wody. Jednak na wszelki wypadek niedawno zamontowano również system nawadniania, aby zapewnić „Krzysztofowi” odpowiednie ilości wody.

„Dąb szypułkowy Krzysztof (Quercus robur L.) znajduje się przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego, na terenie ogrodzonego placu zabaw przy budynku Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego” – przypomina Urząd Miasta Poznania. – „Imię „Krzysztof”, zakorzenione w lokalnej społeczności, dąb otrzymał od poznańskiej artystki – Anny Siwczyk, która przyczyniła się do obecnego stanu skweru, przywracając mu dawny wygląd i charakter. Drzewo o regularnej koronie, 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), w wieku około 300 lat jest wyjątkowo ładne. Stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców”.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRZEWOZIŁ W AUCIE: MARIHUANĘ, HASZYSZ, AMFETAMINĘ I EXTASY O WARTOŚCI 800 TYS. ZŁ
Następny artykułInflacja bije kolejny rekord. Ceny rosną najszybciej od 26 lat