A A+ A++

Czteroosobowa rodzina produkuje dziennie tyle ścieków, że mogłyby ogrzać 80-metrowy dom jednorodzinny przez dobę. Choć technologia, która na to pozwala jest znana od dawna, to dopiero teraz mówi się o niej na poważnie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą z niej skorzystać przy ogrzewaniu część uczelnianych budynków.

Od węgla można odchodzić różnymi sposobami. Jedną z nich jest uzyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych. Testy technologii chce przeprowadzić, sama na sobie, Politechnika Warszawska.

Ciepło ze ścieków. Politechnika Warszawska prowadzi badania

Władze politechniki ogłosiły, że jej naukowcy planują wykorzystać energię cieplną ze ścieków do ogrzania wybranych budynków uczelni. – To ważne działanie na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego – podkreślają.

Prace nad rozwiązaniem są podzielone na kilka etapów. Pierwszy, który właśnie się zakończył, obejmował analizę możliwości wykorzystania kolektorów ściekowych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Politechniki Warszawskiej do odzysku ciepła. Jej wyniki posłużą do opracowania projektu instalacji, która będzie temu służyć. W tym celu naukowcy prowadzili badania temperatury i parametrów ścieków oraz warunków pracy kolektorów w okolicy kampusu głównego PW oraz przy Osiedlu Akademicka. Wyniki mają być obiecujące. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystko o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym [ Społeczeństwo ]
Następny artykułJak wybrać odpowiednią wypożyczalnię samochodów w Lublinie – 5 kluczowych czynników do rozważenia