A A+ A++

73 wygrane turnieje, 23 zwycięstwa w Wielkim Szlemie i cztery mistrzostwa olimpijskie. Łącznie na korcie zarobiła ponad 100 mln dolarów. Z takim dorobkiem Serena Williams żegna się z tenisem. Świat sportu traci nie tylko gwiazdę tenisa, ale wraz z zakończeniem kariery przez Williams kończy się pewna epoka. Niespełna 41-letnia Amerykanka to niekwestionowana ikona stylu, która zrewolucjonizowała modę na korcie. Jej manifesty i barwne stylizacje na zawsze zapiszą się na kartach historii sportu i mody.

Serena Williams w piątek przegrała w III rundzie US Open z 29-letnią Ajlą Tomljanovic i tym samym zakończyła profesjonalną karierę. O tym, że tegoroczny US Open będzie dla niej ostatnim tenisowym turniejem, Williams poinformowała kilka tygodni temu na łamach wrześniowego numeru amerykańskiego Vogue’a. To, że zrobiła to w biblii mody, nie jest bez znaczenia. Serena Williams udziela wywiadów tej gazecie w ważnych dla niej życiowych momentach. Jest też projektantką i od lat stoi na straży praw kobiet i osób czarnoskórych, z czego też słynie Vogue.

“Jestem tutaj, aby powiedzieć, że odchodzę od tenisa w kierunku innych ważnych dla mnie rzeczy. Kilka lat temu po cichu założyłam firmę Serena Ventures. Niedługo potem założyłam rodzinę. Chcę ją powiększyć” – przyznała w wywiadzie.

Tenisistka zaznaczyła, że decyzja o zakończeniu kariery na korcie nie była łatwa. “W życiu przychodzi taki czas, kiedy musimy zdecydować się na inny kierunek. Ten czas jest zawsze trudny, kiedy coś bardzo kochasz” – zaznaczyła Williams.

Nie bez znaczenia jest też to, że Williams pojawiła się na okładce Vogue’a z córką Olympią Ohanian. To głównie z jej powodu tenisistka podjęła decyzję o zakończeniu profesjonalnej kariery. Pięciolatka jest oczkiem w głowie Williams.

“Muszę skupić się na byciu mamą, moich duchowych celach i wreszcie na odkryciu innej, po prostu ekscytującej Sereny” – dodała.

To drugi raz, gdy Serena Williams pojawia się ze swoją córka na okładce Vogue’a. Ich debiut w biblii mody miał miejsce w 2018 roku, Olympia miała wówczas cztery miesiące.

 

Oryginalne stylizacje na korcie

Serena Williams jest na oczach świata mody od swojego pierwszego triumfu w turnieju wielkoszlemowym, gdy wygrała US Open w 1999 roku. Jej stylizacja na korcie już wtedy wzbudzała wiele emocji. 17-letnia wówczas Serena miała na sobie żółtą sukienkę, naszyjnik, duże kolczyki i włosy ozdobione białymi koralikami. Taki strój ponad 20 lat temu był kontrowersyjny. Serena tym strojem zakomunikowała światu, że jest waleczna i niezależna.

Marynarka na korcie

Serena Williams od lat wyznacza trendy w sportowej modzie i przełamuje schematy. Podczas Wimbledonu w 2008 roku tenisistka wystąpiła w marynarce. Pokazała wówczas, że strój formalny też sprawdzi się na korcie. 

Jej kreacje od białych baletowych sukienek, po dżinsowe mini, kończąc na pelerynach są znakiem rozpoznawczym Sereny Williams.

Koci kombinezon

Kontrowersyjna była też stylizacja Sereny Williams podczas French Open w 2018 roku. Tenisistka wystąpiła na korcie Roland-Garros w przylegającym czarnym kostiumie nazwanym “kocim kombinezonem”, który sięgał kostek. Za taki strój Serena została oskarżona o brak szacunku dla sportu i miała zakaz gry w takim ubiorze. Tenisistka tłumaczyła wybór stroju wygodą i tym, że obcisły kombinezon pomaga jej w utrzymaniu dobrego krążenia krwi, z którym miała problemy po ciąży. Serena Williams zaznaczyła także, że w takim stroju czuła się jak “wojowniczka i księżniczka”.

Skąpy strój

Rok później, podczas kolejnej edycji French Open, Serena zaprezentowała się, zdaniem organizatorów Wielkiego Szlema, w zbyt skąpej stylizacji. Czarno-biały strój odkrywał brzuch i pośladki tenisistki.

Ubiór zaprojektował dla niej nieżyjący już projektant Virgil Abloh we współpracy z Nike. Do stroju dołączona była peleryna z napisami: “matka, mistrz, królowa, bogini”.

Jest to manifest modowy w obronie praw kobiet – tak na konferencji prasowej Serena Williams wytłumaczyła wybór stylizacji.

– Wierzę, że w kiedyś ludzie nie postrzegali kobiet sportowców, mających dzieci w trakcie ich kariery i czuję, że wraz z upływem czasu i wraz ze zmianami technologii i zmianami świata ludzie uświadamiają sobie, że musimy zmienić nasze zasady. Uważam, że Nike właśnie to … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie wiadomo, czy Artemis wystartuje we wrześniu. Na przeszkodzie mogą stanąć względy formalne
Następny artykułRozpoczął się nabór wniosków o najem mieszkań w ramach programu SIM w Wieliczce