A A+ A++
Zwycięska drużyna Bartosz Janyga i Antoni Miłowski z SP nr 5 im. Kopernika w Rybniku z opiekunem Franciszkiem Podleśnym. W środku Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – honorowy patron konkursu. Fot.
Artur Pławski

Z roku na rok Silesia staje się coraz mniej… incognita, czyli nieznana. Walnie przyczynia się do tego wymyślony przed siedmiu laty przez Marcina Melona, a organizowany przez Muzeum Miejskie i tyską Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego, Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Od kilku lat konkursowi patronuje Łukasz Kohut poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, dzięki któremu najlepsi wyjeżdżają do Parlamentu Europejskiego.

– Formuła konkursu się nie zmieniła, choć w tym roku nacisk położony został na śląska kinematografię – na filmy śląskich twórców i o Śląsku – powiedział Marcin Melon. – Trzeba przyznać, że niektóre pytania ekspertów były bardzo trudne, z odpowiedzią na nie sam miałbym problem. W poprzednich edycjach padło już tyle pytań, że musimy co roku szukać nowych, kolejnych tematów. Ale uczestnicy konkursu świetnie z nimi sobie radzą.

Dyrektor Muzeum Miejskiego Aleksandra Matuszczyk wspomniała o zmarłym 20 stycznia 2023 roku Marku Plurze – pierwszym patronie „Silesii Incognita”. Mówiła o Jego staraniach, by językowi śląskiemu nadać status języka regionalnego i o wielu innych Jego dokonaniach na rzecz naszego regionu oraz osób niepełnosprawnych.

Konkursowe zmagania otworzył Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

– Jestem dumny, że taki konkurs odbywa się w Tychach, a równocześnie jestem pełen szacunku i podziwu dla waszej fascynacji Śląskiem – powiedział M. Gramatyka. – Kiedy byłem w waszym wieku – i z przykrością dziś to mówię – koledzy, którzy mówili po śląsku, byli traktowani przez nas dziwnie. Większość tyszan przyjechała tutaj wówczas z różnych stron Polski i niektórzy odnosili się do tutejszych mieszkańców nie tak jak powinni. Na szczęście po 30, 40 latach to się zmieniło, a duma, że się jest Ślązakiem ma dzisiaj olbrzymie znaczenie. Najwyższy czas, by język śląsku został ustawowo uznany, a nie był jedynie przedmiotem dywagacji ekspertów.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 31 zgłoszeń drużyn z 23 szkół (w tym dwie z Tychów: SP nr 10 im. Gustawa Morcinka i SP nr 17) z 15 miejscowości. Pierwsza część rywalizacji, którą rozstrzygnięto już wcześniej, polegała na przygotowaniu prezentacji, a druga, przeprowadzona w sobotę 4.06 w sali Stadionu Miejskiego, zgromadziła finalistów – 31 zespołów. Trzeba było m.in. odpowiedzieć na pytania ekspertów, czyli „Godające gowy z ekranu”: aktorki Grażyny Bułki, dyrygenta i dyrektora AUKSO Marka Mosia, hokeisty Mariusza Czerkawskiego, youtubera Sebastiana Fiszera oraz muzyka i plastyka Grzegorza Chudego. Był też quiz „Wto to pedzioł”? i kilka innych z otwartymi i zamkniętymi pytaniami.

Konkurs wygrali Bartosz Janyga i Antoni Miłowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, przygotowani przez Franciszka Podleśnego – 31 pkt. Na drugim miejscu uplasowali się Mateusz Lalik i Dominik Pieczyrak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jerzego Ziętka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Katowicach (opiekun Tomasz Nawrat  – 27 pkt, a na trzecim ex aequo: Piotr Biesok i Nikodem Stompor (pod opieką Lucyny Wałach) ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu – 24 pkt oraz Jakub Filipiak i Karolina Soduś (pod opieką Katarzyny Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich – 24 pkt.

Leszek Sobieraj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrole w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz pozbywania się osadów ściekowych
Następny artykułВ Херсонской ОВА рассказали о ситуации в регионе