A A+ A++

Cyfrowa transformacja w ochronie zdrowia nabiera tempa. Jeden z liderów wykorzystywania i rozwijania cyfrowych technologii w opiece nad pacjentami, brytyjski dostawca publicznych usług zdrowia NHS opracował całą strategię dla cyfrowej transformacji tego obszaru. Jakie są główne założenia tej strategii, w jakiej erze cyfrowej opieki medycznej żyjemy i jak wpłynął na pracę medyków nowe technologie? O tym mówi w rozmowie z PolitykąZdrowotną, konsultant ds. e-zdrowia NHS Leicester, dr Gurnak Singh Dosanjh.

PolitykaZdrowotna: NHS w ostatnim czasie opublikował strategię cyfrowej transformacji w ochronie zdrowia. Jakie są jej główne założenia?

Zdajemy sobie sprawę, że NHS znajduje się w punkcie, gdziew celu utrzymania zrównoważonej opieki zdrowotnej, musimy zacząć myśleć inaczej. Musimy zacząć myśleć o tym, co cyfrowa transformacja sama w sobie może zaoferować naszym pacjentom.

Żeby zrobić to dobrze, naprawdę musimy umieścić pacjenta w sercu tej transformacji. Oznacza to bycie wspieranym przez zmianę kulturową i rozumiem przez to, że musimy skupić się na dobrze prowadzonej transformacji, która jest klinicznie bezpieczna i wzmacnianiu cyfrowych rozwiązań nie tylko dla obywateli i pacjentów, ale także personelu klinicznego. Oprócz tego musimy upewnić się, że mamy bezpieczną infrastrukturę cyfrową, aby utrzymać tę dynamikę.

Dobrze prowadzona transformacja cyfrowa to jaka?

Cyfrowa transformacja dotyczy tego, w jaki sposób możemy wdrożyć narzędzia cyfrowe do naszej pracy klinicznej. Ale lubię o tym myśleć, jak o czystej transformacji, ponieważ kiedy patrzymy na to, mniej dotyczy technologii, ale bardziej samej transformacji ścieżek postępowania.

Patrząc od samej góry, musimy pomyśleć o kulturze cyfrowej lub o tym, co lubię nazywać zmianą kulturową, aby to wspierać. Musimy przyznać, że nasi pracownicy kliniczni są zmęczeni. Są wypaleni, mają niskie morale, dlatego, aby uzyskać to co najlepsze dla naszych pacjentów, musimy wspierać naszych klinicystów, aby zmienili sposób, w jaki pracują i opiekują się pacjentami.

Jaki wpływ ma sztuczna inteligencja na system opieki zdrowotnej i opiekę nad pacjentem?

Cyfrowa transformacja może naprawdę wpłynąć na sposób, jak zapewniamy opiekę naszym pacjentom. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że pacjenci są naprawdę w centrum tej zmiany, aby zrozumieli, co ta zmiana oznacza dla nich i ich rodzin. Jeśli po prostu narzucimy cyfrową rewolucję, jest szansa, że napotka ona opór i może się nie sprawdzić w praktyce. Dlatego myślenie o pacjencie jest niezwykle ważne i jest naprawdę pierwszym krokiem każdej transformacji cyfrowej i powinno pozostać w centrum uwagi.

Istnieje wiele fantastycznych przykładów, jak zmienić system pracy w ochronie zdrowia. Możliwość zdalnego monitorowania pacjentów lub świadczenia usług na poziomie szpitalnictwa, w domu pacjenta to jeden taki przykład. Robiąc to, odkryliśmy, że pacjenci są pięć razy mniej narażeni na infekcje znacznie mniej prawdopodobne, że stracą masę mięśniową, i oczywiście, są we własnym domu, gdzie są ze swoimi bliskimi i czują są wspierani.

Jaka jest jedna zmiana w zakresie cyfryzacji opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii, z której jesteś szczególnie dumny?

Z pewnością jestem dumny z cyfrowej, domowej opieki nad pacjentem. Myślę, że udało nam się pokazać, że naprawdę możemy zmienić sposób, w jaki opiekujemy się pacjentami. Dla pacjenta oznacza to opiekę w ten sam bezpieczny sposób jak w szpitalu tyle, że w domu. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla pacjentów, ponieważ znajdują się oni w środowisku, w którym czują się komfortowo. Sam pracuje w takim systemie i uważam to za niepodważalny sukces NHS. Oczywiście mamy jeszcze długą drogę do pokonania w dalszym rozwoju tych rozwiązań.

W jakim miejscu jesteśmy obecnie na osi czasu, pomiędzy leczeniem pacjenta przez szamanów a autonomiczne leczenie przez robota wspartego sztuczną inteligencją?

Myślę, że wciąż jesteśmy trochę z dala od robotów i sztucznej inteligencji, które przejmą kontrolę nad zdrowiem klinicznym. Myślę, że technologia cyfrowa i sztuczna inteligencja będzie odgrywała tu ogromną rolę. Nie jest to srebrna kula do wyleczenia wszystkich problemów, a czynnikiem umożliwiającym zmianę.

Cyfryzacja i sztuczna inteligencja mogą pozwolić nam zacząć myśleć o nowych sposobach robienia pewnych rzeczy, a następnie możemy użyć tej technologii cyfrowej, aby umożliwić ten nowy sposób robienia pewnych rzeczy.

Na przykład, zamiast dzwonić do pacjenta do domu, możemy teraz używać technologii cyfrowej, aby zobaczyć, co dzieje się z ich ciśnieniem krwi, tętnem, poziomem tlenu. Wszystko to używając technologii cyfrowej, co sprawia, że rzeczy są o wiele bardziej wydajne i klinicznie zasadne, a także bezpieczniejsze dla pacjentów.

Jak technologia, które obecnie się rozwija może wpłynąć na zmiany w systemie opieki zdrowotnej?

Nie mogę się doczekać rozwoju dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są technologie, które naprawdę wzmacniają i edukują naszych obywateli i populacje naszych pacjentów. Edukacja i zrozumienie przez pacjentów własnego zdrowia, kiedy wszystko idzie dobrze, ale też kiedy zdrowie niedomaga jest ważne. W końcu ostatecznie, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Drugą rzeczą, którą jestem naprawdę podekscytowany i naprawdę nie mogę się doczekać, jest upewnienie się, że pacjenci dotrą we właściwe miejsce we właściwym czasie, a przez to rozumiem narzędzia do segregacji. Więc kiedy pacjent ma potrzebę skorzystania z opieki zdrowotnej, może wprowadzić swoje dane, które mogą skierować go do właściwego zespołu. Pacjent nie gubi się w systemie. Musimy być pewni, że opieka zdrowotna jest dla nich tak prosta, jak to tylko możliwe.

W procesie cyfryzacji systemów ochrony zdrowia chodzi o scentralizowanie systemu opieki zdrowotnej w chmurze czy koordynacji leczenia za pomocą technologii?

Myślę, że to element obu. Myślę, że musimy zarówno uwzględniać centralizację systemów w ochronie zdrowia jak i wykorzystywanie zbioru danych w chmurze, na podstawie których to sztuczna inteligencja wskaże gdzie są punkty zapalne oraz jak najlepiej przeprowadzić koordynację leczenia i poprawnego funkcjonowania ochrony zdrowia. I myślę, że musimy być odważni w tych zmianach, ponieważ to co dziś boli ochronę zdrowia nie jest problemem jutra. Musimy wykorzystywać technologie by nie pozostawać w tyle.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKino dzielnicowe #wgdyni – pokaz filmu pt. “Szczęście Mikołajka” na Cisowej
Następny artykułCzy nieochrzczone dziecko może chodzić do kościoła? Ksiądz Jarosiewicz odpowiada