A A+ A++

– Ocenę bezpieczeństwa sanitarnego powiatu sokólskiego w 2022 r. dokonano na podstawie przeprowadzonych kontroli oraz wyników badań laboratoryjnych pobranych próbek wody i żywności, jak również na podstawie zarejestrowanych zgłoszeń chorób zakaźnych i zawodowych. Równolegle prowadzona była działalność oświatowo – zdrowotna, mająca na celu kształtowanie wśród mieszkańców powiatu właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych – wyjaśniła Jadwiga Bieniusiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce.

Uczestniczyła ona w posiedzeniu LXXVI Sesji Rady Powiatu Sokólskiego, na którym przedstawiła informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu sokólskiego w 2022 r.

Podkreśliła, że sytuacja epidemiologiczna powiatu sokólskiego w zakresie chorób zakaźnych w 2022 r. była korzystniejsza niż w minionym latach. Zarejestrowano 2306 zakażeń SARS-Co-V-2 oraz zachorowań na COVID- 19. Do końca roku wyzdrowiały 2254 osoby, z powodu COVID- 19 lub innych chorób współistniejących zarejestrowano 32 zgony.

Odnotowano również spadek zapadalności na choroby zakaźne takie jak: lamblioza, wirusowe zapalenie wątroby typu B, ospa wietrzna oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Nie zarejestrowano zachorowań na jersiniozę jelitową, płonicę, różę, rzeżączkę, krztusiec, świnkę czy różyczkę. Zarejestrowano natomiast pojedyncze przypadki chorób zakaźnych takich jak: 2 nowe zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydie, nowe zakażenie HIV, 3 przypadki zapalenia opon mózgowych, przypadek podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym, przypadek gorączki plamistej, zatrucie grzybami oraz 17 przypadków grypy typu A potwierdzonych laboratoryjnie.

– W 2022 r. skontrolowano 77 obiektów należących do podmiotów leczniczych. W pięciu z nich stwierdzono nieprawidłowości dotyczące albo złego stanu sanitarno- technicznego, bądź nieprawidłowego postępowania z odpadami medycznymi w miejscu wytwarzania czy naruszenia przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – kontynuowała Bieniusiewicz.

W ubiegłym roku przeprowadzono także nadzór sanitarny nad jakością wody do spożycia.

Kwestionowane próbki wody dotyczyły głównie jakości mikrobiologicznej wody. Pomimo stwierdzanych przekroczeń niektórych badanych parametrów w wodzie do

spożycia na terenie powiatu sokólskiego – to ogółem w 2022r. procent ludności powiatu korzystającej z wody o kwestionowanej jakości był mniejszy (12.24%) aniżeli w roku 2021 (18,81%).

W 2022r. ogółem przeprowadzono 441 kontroli w 359 zakładach – w 63 stwierdzono nieprawidłowości w związku z nieprzestrzeganiem prawa żywnościowego. Zastosowano 18 mandatów na kwotę 2600zł.

W szkołach i przedszkolach zrealizowano 7 programów profilaktycznych. Edukacją objęto 2038 uczniów powiatu sokólskiego.

W ramach różnych kampanii i akcji adresowanych do ogółu społeczeństwa łącznie

odbiorcami działań promocyjnych na rzecz podniesienia świadomości były 45464 osoby. Ogółem zasięg działań edukacyjnych w roku 2022 wyniósł – 47502 osoby.

– Zauważono zatem znaczący wzrost zainteresowania społeczeństwa w zakresie

dbałości o własne zdrowie w ramach profilaktyki – podkreśliła inspektor.

Nadzorem sanitarnym w 2022 r. objęto około 35% zakładów pracy znajdujących się w ewidencji nadzoru sanitarnego PSSE w Sokółce. Wykonano 125 kontroli w 98 zakładach. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami decyzje administracyjne wydano w przypadku 30% skontrolowanych obiektów. Najwięcej uchybień dotyczyło nadzoru nad czynnikami rakotwórczymi w środowisku pracy oraz w zakresie substancji i mieszanin chemicznych.

W ubiegłym roku poddano kompleksowej kontroli 32 placówki nauczania i wychowania. Były to 2 żłobki, 14 szkół podstawowych, 3 przedszkola, 3 zespoły wychowania przedszkolnego, 1 młodzieżowy ośrodek szkolno-wychowawczy, 1 specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, 1 baza harcerska, 1 świetlica środowiskowa i 6 zespołów szkół. Stan sanitarno-techniczny skontrolowanych obiektów należy określić jako dobry. Dyrektorzy oraz odpowiedzialny personel w szkołach nadają zagadnieniom higieny nauczania właściwe znaczenie.

– Reasumując wyniki nadzoru sanitarnego w powiecie sokólskim w 2022r. , a zwłaszcza w zakresie chorób zakaźnych, jakości wody do spożycia, bezpieczeństwa żywności produkowanej i wprowadzanej do obrotu na terenie powiatu, warunków środowiska pracy, higieny nauczania i wychowania – nie zaobserwowano niekorzystnych zmian istotnych dla zachowania zdrowia ludzkiego i jego stan należy uznać za stabilny – podsumowała Jadwiga Bieniusiewicz.

Starosta podziękował pani inspektor za współpracę, za pilnowanie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

– Dziękuję za pani osobiste zaangażowanie w poprawę warunków i termomodernizację budynku Inspektoratu – dodał.

Sylwia Matuk

Fot. Elżbieta Rapiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałgorzata Rozenek-Majdan relacjonuje wakacje kamperem. Internauci zachwyceni
Następny artykułНанесенных ударов недостаточно, чтобы сорвать логистику РФ в Чонгаре, но это хорошее начало – Рустамзаде