A A+ A++

W ostatnią niedzielę lipca zapraszamy na krośnieński rynek. W ramach Świet(l)nego Miasta odbędą się warsztaty naukowe i artystyczne, spektakle, wystawy, pokazy, prezentacje i zabawy. Swoje miejsce podczas wydarzenia znajdą zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a połączenie kultury, sztuki i nauki po raz kolejny przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym poszukiwaczom wakacyjnych atrakcji. 30 lipca spotykamy się w Krośnie!

Światło, nafta i gaz, szyfry, energorowery i sprzęty łączności radiowej, spektakle, prezentacje, pokazy naukowe czy warsztaty artystyczne. Podczas Świet(l)nego miasta kultura, sztuka i nauka idą w parze, a nowe technologie przeplatają się ze starymi. 30 lipca warto udać się na krośnieński rynek i spotkać wszystkich tych, którym nieobca jest smykałka do nauki i nauki przez zabawę – zachęcają organizatorzy.

Miejsce: rynek, Krosno, woj. podkarpackie

Termin: 30 lipca 2023

Wstęp: wolny

PROGRAM

NAFTOWE SPACERY PO KROŚNIE 

ŚWIET(L)NA TRASA KOLEJKI CDS z przewodnikiem 

Godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00

Odjazd przystanek MKS, ul. Staszica

ODKRYWANIE PODKARPACKIEJ NAFTY I GAZU

Godz. 16.00-20.00 

Prezentacja firm przemysłu nafty i gazu

Prezentacje, zabawy dla najmłodszych

Symboliczne pasowanie na górnika-naftowca

Konkursy wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu 

[Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, SITPNiG, EXALO Drilling, PGNiG TECHNOLOGIE, Instytut Nafty i Gazu]

WARSZTATY NAUKOWE

Godz. 16.00-20.00 

Gabinet Heweliusza

Szyfry, Science Busking 

[Heweliusze Nauki]

ENERGOROWER

Godz. 16.00-20.00 

Tor samochodzikowy napędzany energorowerami

WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z RCKP

Godz. 16.00-20.00 

Coś dla oka: okulary, teleskopy, zakładki do książek 

[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]

STREFA GIER PLANSZOWYCH RCKP

Godz. 16.00-20.00 

Premiera najnowszej gry „Uniwersum Odkrywców”

[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]

CZAS NA MUZEUM RZEMIOSŁA!

Godz. 16.00-20.00 

Prezentacja planu przywrócenia Fabryki Zegarów Wieżowych oraz koncepcja nowej siedziby Muzeum Rzemiosła w Krośnie

PODKARPACKIE CENTRUM NAUKI „ŁUKASIEWICZ”

Godz. 16.00-19.00 

Wystawa mobilna, pokazy naukowe

PIKNIK BEZPIECZNE WAKACJE

Godz. 16.00-20.00

Projekt „Bezpieczne Krosno” w ramach Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI „ARTYSTYCZNE PODCIENIA”

Godz. 16.00-18.30

[Fundacja dla Sztuki]

SPOTKANIE Z KROŚNIEŃSKĄ KRÓTKOFALARSKĄ SIECIĄ RATUNKOWĄ 

Godz. 16.00-20.00 

Prezentacja sprzętu łączności radiowej

Działania z wykorzystaniem łączności radiowej – przesyłanie obrazów, ustalanie położenia, realizacja łączności okolicznościowych

SCENA 

16.00 POKAZY NAUKOWE, HEWELIUSZE NAUKI

17.00 Spektakl „PRZYGODY KROPLI WODY”, WALNY TEATR

18.30 POKAZY NAUKOWE, HEWELIUSZE NAUKI

19.00 SPEKTAKL „NOE”, WALNY TEATR / płyta rynku

20.00 KONCERT MIEJSKIEJ GÓRNICZEJ ORKIESTRY DĘTEJ

Po koncercie PRZEMARSZ POD POMNIK I UROCZYSTE ROZPALENIE LAMPY NAFTOWEJ PRZY POMNIKU IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W 170. ROCZNICĘ ROZPALENIA LAMPY NAFTOWEJ

SPEKTAKL „PRZYGODY KROPLI WODY”, WALNY TEATR

O godzinie 17.00 współtwórca szóstej już edycji Święta Głupców Adam Walny opowie dzieciom o wielkich przygodach małej kropli. Będzie to premierowy spektakl zainspirowany zapamiętanym przez autora z dzieciństwa wierszem: „Pewna kropla jednej środy / wyskoczyła z wiadra wody / i ruszyła w świat daleki / całkiem sama, bez opieki…”. Zrymowane perypetie bajkowej bohaterki w zabawny sposób zderzone zostaną z przestrzenią alchemicznego laboratorium. Ramą opowieści będzie szkolna lekcja, którą poprowadzi szalony naukowiec. Spróbuje on zrozumieć i dowiedzieć się, także od siedzących na widowni dzieci, skąd wzięło się życie. A wzięło się, jak wiadomo, z wody. 

„Przygody…” to przedstawienie tzw. teatru przedmiotu. Niewiele w nim postaci, za to znaczącą rolę odgrywają rzeczy – w tym przypadku zestaw szklanych pojemników z bulgoczącymi i przelewającymi się tajemniczo płynami.

Tekst: Maria Terlikowska

Reżyseria, scenografia, wykonanie: Adam Walny

Spektakl dla dzieci od 4 lat

SPEKTAKL „NOE WALNY TEATR

Noe to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie, używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię i muzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent – Noe nie wsiada na Arkę – zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem… wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż topi.

Scenariusz i reżyseria: Adam Walny

Muzyka: Jan Wyszkowski

WYSTAWA MOBILNA PODKARPACKIEGO CENTRUM NAUKI „ŁUKASIEWICZ”

Wystawa Mobilna PCN to zbiór piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Centrum. Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?

Eksponaty nawiązują do tego, co można doświadczyć w PCN w myśl haseł:

„Świat Wokół Nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.

„Nasza Cywilizacja”, czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy, korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp. Przy pomocy eksponatów można stworzyć film animowany, poznać działanie kiwonu. 

„My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. Przy pomocy eksponatów takich jak „Siła ludzkich mięśni”, „Kto dalej” można wypróbować siłę swoich mięśni czy porównać swój skok do skoków różnych zwierząt.

HEWELIUSZE NAUKI

Gabinet Heweliusza: zestaw różnorodnych wyzwań i zagadek naukowych. W większości bez jednego „prawidłowego” rozwiązania, co zmusza uczestników do kreatywnego podejścia do każdego problemu. Obecnie jest to 14 zadań konstrukcyjnych i łamigłówek. Wyzwań manualnych oraz intelektualnych wymagających wyjścia poza utarte schematy. Każde zadanie zapakowane jest w drewniane pudełko z instrukcją i materiałami do pracy.

Szyfry: będziemy szyfrować, kodować i przekazywać tajne wiadomości. Poznamy spartańskie skytale, rzymski szyfr Cezara i historię najsłynniejszej maszyny szyfrującej – Enigmy. Jakich kodów, znaków i gestów używamy na co dzień? Dowiemy się, jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie.

Science Busking: kuglarstwo naukowe to chyba najbardziej trafne tłumaczenie dla tej aktywności. Z ang. „busker” to „artysta uliczny”. Używając prostych rekwizytów, edukator wykonuje z publiką łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia.

SPOTKANIE Z KROŚNIEŃSKĄ KRÓTKOFALARSKĄ SIECIĄ RATUNKOWĄ 

Prezentacja nowoczesnych technologii z wykorzystaniem łączności radiowej – przesyłanie drogą radiową obrazów oraz ustalanie położenia przy użyciu radia.

KONCERT MIEJSKIEJ GÓRNICZEJ ORKIESTRY DĘTEJ

Orkiestra zaangażowana jest w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Powstała w 1946 roku przy Zakładach Urządzeń Naftowych „Naftomet”. Od 2006 roku funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal i Ireneusz Fatyga. Od 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar. Orkiestra prowadzi działalność koncertową, propagując kulturę muzyczną i swoje miasto. Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. W 2017 roku muzycy – docenieni przez Prezydenta Miasta Krosna – otrzymali odznaczenie „Za zasługi dla Krosna”.

STREFY WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH I GIER WIELKOFORMATOWYCH

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do dwóch stref. Warsztatowej, w której pod okiem instruktorów wykonać będzie można okulary 3D, teleskopy, a w myśl świetlnej idei wydarzenia – zakładki do książek czytanych dla światłości umysłu. Drugą ze stref będzie miejsce z grami wielkoformatowymi, w których fabule odnaleźć będzie można nie tylko miejsca związane z Łukasiewiczem czy ropą, ale także innymi odkrywcami. Tego dnia premierę będzie mieć najnowsza z gier. „Uniwersum Odkrywców” to alternatywna rzeczywistość, w której do świata i historii nieco innych niż nam znane wracają wynalazcy: Łukasiewicz, Mięsowicz i Szczepanik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Siem. Śląskie: Fałszywy “konsultant” banku zaoferował swoją pomoc- ostrzegamy!
Następny artykułЗафиксированы повторные пуски крылатых ракет Калибр с Черного моря