A A+ A++

8 stycznia 2024 r.

Obchodzona w Kościele Katolickim Uroczystość Objawienia Pańskiego jest wspomnieniem opisanej w Ewangelii św. Mateusza wizyty jaką złożyli Dzieciątku Jezus „Mędrcy ze Wschodu”, znani w tradycji polskiej jako „Trzej królowie”- Kacper, Melchior i Baltazar. Prowadzeni przez gwiazdę, po długiej podróży dotarli oni do Betlejem oddając cześć narodzonemu Jezusowi Chrystusowi i składając cenne dary: złoto, kadzidło oraz mirrę. To biblijne wydarzenie dało początek uroczystości nazywanej Świętem Trzech Króli.

W Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego od wieków związana była z tradycją wystawiania „przedstawień o Bożym Narodzeniu” – jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Od kilkunastu lat w całym kraju popularny jest również zwyczaj organizowania „orszaków Trzech Króli” – barwnych pochodów, w których uczestniczą mieszkańcy miast i mniejszych miejscowości.  Wydarzenia takie miały miejsce również w miniony weekend 6 stycznia br. na terenie całego powiatu limanowskiego. Obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego są okazją do przedłużenia klimatu i radości Świąt Bożego Narodzenia, zamanifestowania swojej wiary, a także wspólnego kolędowania.

Mieszkańcy miasta i okolic wzięli udział w kolorowym i rozśpiewanym orszaku prowadzonym przez Trzech Króli, który przeszedł ulicą Matki Boskiej Bolesnej przez rynek pod limanowską Bazylikę. Po godzinie 10-tej, na placu przed Bazyliką Matki Boskiej Bolesnej, zaprezentowano krótką inscenizację oddania hołdu Dzieciątku Jezus przez mędrców. Po zakończeniu inscenizacji, wierni uczestniczyli we Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godzinie 10:30. Podczas Eucharystii nastąpiło uroczyste przyjęcie dzieci do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego, także poświęcenie złota, kadzidła, kredy i mirry.

Uroczysty pochód z okazji Święta Trzech Króli wyruszył z kolędą i muzyką w wykonaniu orkiestry dętej spod kościoła parafialnego Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej do Parku Małachowskich. Tam odbyła się inscenizacja hołdu, jaki Mędrcy ze Wschody złożyli pokłon Dzieciątku Jezus. W wydarzenie zaangażowali się seniorzy oraz młodzież. Atrakcją dla wszystkich biorących udział w orszaku w Dobrej była żywa szopka.

Z inicjatywy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tymbarku, Urzędu Gminy Tymbark oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Tymbarku po trzyletniej przerwie został zorganizowany Orszak Trzech Króli. Pochód wyruszył spod Biblioteki Publicznej do kościoła parafialnego. Na rynku na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez tymbarskie Koło Gospodyń Wiejskich.

W ramach obchodów Święta Objawienia Pańskiego, który jest również obchodzony jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci, przeprowadzono także konkurs na najpiękniejszy strój kolędnika misyjnego. Przebrania oceniała komisja w składzie: Stanisława Urbańska – przewodnicząca Rady Gminy Tymbark,  radna Anna Smaga-Trojanowska, Anna Krystyna Szerszeń z Koła Gospodyń Wiejskich w Tymbarku oraz ks. proboszcz Jan Banach.

  • Olszówka:

Barwny orszak Trzech Mędrców przeszedł osiedlami Olszówki do starego kościółka. Zwieńczeniem pochodu były jasełka przedstawione przez młodzież. Dla uczestników zorganizowano także ciepły poczęstunek. W organizację wydarzenia włączyli się również lokalni rolnicy, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”, zespół „Olszowianie”, druhowie OSP Olszówka i OSP Raba Niżna, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Olszówce.

  • Niedźwiedź:

Objawienie Pańskie uroczyście świętowano również w parafii w Niedźwiedziu. Trzej Królowie oraz wszyscy uczestnicy wydarzenia odwiedzili również żywą szopkę. Wszyscy uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli do kościoła.

  • Kasinka Mała:

Kolorowy i radosny Pochód Trzeci Króli w Kasince Małej zorganizowany został z udziałem m.in. scholi „Jedność” druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, która czuwała nad bezpieczeństwem uczestników.

Pisarzowa:

Orszak Trzech Króli w Pisarzowej zorganizowany został przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” we współpracy z parafią i Urzędem Gminy Limanowa.

źr./fot.: Tv28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSesje Rady Gminy Jeziorzany bez zapowiedzi online: Dlaczego zniknęły?
Następny artykułStyczniowe “Rolnicze abc”!