A A+ A++

Rząd wprowadza refundację dobrowolnych szczepionek przeciwko HPV dla nastolatków. Na razie zamawia tylko 160 tys. dawek z obawy aby nie musieć utylizować później preparatów bo Polacy szczepią się coraz bardziej niechętnie. Dodatkowo przy szczepionkach HPV rodziców straszy się przyczynianiem do wczesnej seksualizacji dzieci.

Polska jest krajem, w którym u wielu pacjentek rak szyjki macicy dochodzi do bardzo zaawansowanego stadium. Dlatego lekarze, naukowcy w wielu innych krajów przybywając do nas, mają doskonały materiał badawczy. Wszystko przez to, że z cytologii, czyli badan pozwalających wykryć na wczesnym stadium raka szyjki macicy, korzysta cały czas za mało kobiet. Ponadto w krajach, w których wprowadzono powszechne szczepienia przeciw HPV, umieralność z tego powodu jest niska.

W Australii, Nowej Zelandia czy takich krajach europejskich jak : Szwecja, Francja czy Wielka Brytania efekty były widoczne po 10 latach od wprowadzenia refundacji szczepień. Dane z tych państw wskazują na spadek zachorowalności na raka szyjki macicy w graniach 80–90 proc.

Ekspert: duże zmiany w profilaktyce nowotworowej na Litwie

Nie chcą chodzić na badania

W Polsce rocznie mamy od 2,5 do 3 tys. nowych zachorowań i około 1,5 tys. zgonów z powodu raka szyjki macicy. Do refundowanych badan cytologicznych zgłasza się 30–40 proc. uprawnionych kobiet. Owszem, wiele z nich robi badania w gabinetach prywatnych. Ale jest też grupa pacjentek, które nie zgłoszą się nigdzie, gdyż wychodzą z założenia, że jeśli nic nie boli, to nie ma potrzeby doszukiwania się choroby. Kraje europejskie zaś poziom wykonywania cytologii mają na 80–90 proc.

Nadzieję dla pozytywnych zmian w Polsce lekarze, rządzący upatrują w szczepionkach HPV, które mają być refundowane już od czerwca 2023 r.  Mają być one dla 12–13-letnich dziewcząt i chłopców do ukończenia 14 r.ż. Nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego są bowiem mężczyźni, ale dla nich nie jest tak groźny. Kobieta, której zostanie on przekazany drogą płciową, może doznać poważnego zakażenia, z którego rozwinie się właśnie rak szyjki macicy.

 

Za mało szczepionek dla młodzieży

Zgodnie ze znowelizowaną pod koniec ubiegłego roku ustawą o Funduszu Medycznym, finansowanie tych szczepionek będzie możliwe właśnie ze źródeł tego funduszu, który liczy sobie obecnie 6 mld zł. Minister zdrowia ogłosił już przetarg na zakup szczepionek. Z tym, że na razie chce zakupić 162 tys. dawek. Pytanie czy to nie jest za mało wobec, skoro według danych ze spisu powszechnego GUS podaje, że w 2021 r. mieszkało w Polsce około 7 mln dzieci (0-17 lat).

MZ zamawia szczepionki przeciw HPV. Jakie szczepionki będą oferowane pacjentom?
MZ zamawia szczepionki przeciw HPV. Jakie szczepionki będą oferowane pacjentom?

-Rząd zakupuje na początek szczepionki ostrożnie, aby nie trzeba było ich później utylizować. U nas niestety przez ostatnie lata spada wyszczepialność  populacji. Nie chodzi tu tylko o preparaty przeciwko grypie, COVID-19, ale także te obowiązkowe z kalendarza szczepień ochronnych.  Choć jestem dobrej myśli co do szczepionek HPV, gdyż jednak one mają już długą tradycję – wskazuje prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Podkreśla jednak, że jest dobrej myśli co do zainteresowania szczepionkami przeciw HPV,  gdyż o ile preparatów przeciwko COVID-19 część osób mogła się przestraszyć, gdyż były badane w krótkim czasie, o tyle szczepionki przeciw HPV są już 15 lat na rynku.

Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że celem Polski jest zaszczepieni przynajmniej 50 proc. populacji w 2023 r. a do 2028 r. nawet 60-7- proc. Obecnie ten poziom zaszczepienia – mimo wspierania różnymi programami samorządowymi nie przekracza 1 proc.

Nie szczepią obowiązkowo

Szkopuł w tym, ze w Polsce ze zgłaszalnością na każde szczepienie jest coraz gorzej. W 2021 r. ponad 63 tys. dzieci nie było szczepionych z obowiązkowego kalendarza. To jest 20 razy więcej niż w roku 2009. – Jest więc olbrzymie zadanie, jeśli chodzi o promocję tych szczepień, o dotarcie do wszystkich, którzy powinni te je wykonywać, a opieramy się właściwie na POZ. Nie ma w szkołach gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, gdzie kiedyś podawano dzieciom wszystkie preparaty- wskazał poseł Marek Hok, podczas jednej z ostatnich Sejmowych Komisji Zdrowia poświęconej wdrażaniu szczepień przeciwko HPV.

W Sejmie o szczepieniach przeciw HPV – termin i kształt programu szczepień znany. Co z promocją?
W Sejmie o szczepieniach przeciw HPV – termin i kształt programu szczepień znany. Co z promocją?

Opór w Polsce może wynikać nie tylko z powodu niechęci do szczepień. Z racji tego, że wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest drogą płciową, to dla niektórych rodziców zaczepienie nastolatka może się kojarzyć z przyzwoleniem na rozpoczęcie współżycia seksualnego.

-Zrównywanie tego szczepienia z antykoncepcją zupełnie bzdurnie. Dlatego promując te szczepionki trzeba dotrzeć nie tyle do młodzieży, ile przede wszystkim do rodziców- zauważyła podczas wspomnianej komisji zdrowia Alicja Cichoń, radna powiatu mińskiego.

Szczepienia przeciw HPV - jaką szczepionkę wybrać?
Szczepienia przeciw HPV – jaką szczepionkę wybrać?

Szczepienia mają być prowadzone przez POZ. Będą ich dwie dawki. Z lekarzami rodzinnymi urzędnicy resortu zdrowia już rozmawiają o promocji -Najlepiej docierać do rodziców. Zakładam, że promocja może nie być łatwym zadaniem, ale uważam, że wiele mogą tu pomóc pielęgniarki i położne będące blisko pacjenta, rodzica zwłaszcza. Nastolatkowie są też grupą już nieco mniej chorująca na infekcje sezonowe niż młodsze dzieci, stąd rzadziej bywają w przychodniach- zaznacza Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Urzędnicy z resortu zdrowia sami zdają sobie sprawę, że promocja tych szczepień będzie dużym wyzwaniem. Zapowiadają, że jeśli nie powiedzie się szczepienie wśród nastolatków, będzie ono oferowane młodszym dzieciom.

Ile jest przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień?
Ile jest przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszyła kolejna edycja miejskiego programu prac społecznie użytecznych
Następny artykuł“Zagrożenie dla życia żołnierzy”. Komentarze po wycieku tajnych dokumentów