A A+ A++

Wytyczne dotyczące legalnej aborcji przygotowane przez zespół ministra Niedzielskiego nie są satysfakcjonujące – oceniła ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapowiada dalsze działania w zakresie placówek odmawiających terminacji ciąży zagrażającej życiu i zdrowiu w oparciu o klauzulę sumienia. “Szpital nie ma sumienia” – mówiła.

Polskie prawo pozwala na dokonanie aborcji w ściśle określonych 2 przypadkach. Do października 2020 roku terminację ciąży można było wykonać w przypadku ciężkich wad płodu. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przesłanka ta została jednak usunięta. 

Aborcja stała się praktycznie niedopuszczalna w Polsce

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie aborcji. Wyrok TK
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie aborcji. Wyrok TK “godzi w prawo do poszanowania życia prywatnego”

Kiedy aborcja w Polsce jest dopuszczalna?

Obecnie w Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach – gdy ciąża jest efektem gwałtu stosunku kazirodczego oraz gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety.

Aborcja. Tylko fakty bez emocji. Czy można jeszcze tak rozmawiać?
Aborcja. Tylko fakty bez emocji. Czy można jeszcze tak rozmawiać?

Kiedy lekarz może odmówić aborcji?

Pomimo tego, że w dwóch przypadkach dokonanie aborcji jest w Polsce legalne, zdarzały się przypadki, że lekarze korzystali z prawa odmowy do wykonania tego zabiegu, kierując się klauzulą sumienia. Gwarantuje mu je art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem.

Śmierć ciężarnej z Pszczyny. Były manifestacje, są zalecenia resortu
Śmierć ciężarnej z Pszczyny. Były manifestacje, są zalecenia resortu

– Wokół przypadków dotyczących zagrożeniem życia i zdrowia powstało dużo kontrowersji oraz niepotrzebnych złych emocji. To co jesteśmy winni, jako minister zdrowia, medycy oraz szpitale, zapewnić bezpieczeństwo kobietom, które zgłaszają się do szpitala bo ich zdrowiu lub życiu zagraża ciąża – mówiła podczas środowej konferencji prasowej, ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

– Musimy przypomnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, tzn. artykuł, który mówi o tym, że lekarz może uchylić się od wykonania konkretnej medycznej procedury, może być stosowany, ale nigdy wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. O tym mówi art. 30 tej samej ustawy – powiedziała  Izabela Leszczyna.

Kiedy lekarz może odmówić pacjentowi leczenia?
Kiedy lekarz może odmówić pacjentowi leczenia?

Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała zmianę przepisów w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi.

Nie uciekam od odpowiedzialności ministra zdrowia odpowiedzialnego za aspekt prawny i organizacyjny. NFZ musi przypomnnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na klauzulę sumienia, nie może być stosowane w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentek. To jednak już w prawie było i nic nie dało. Zmienimy przepisy ogólnych warunków NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi – zapowiedziała ministra.

MZ przedstawia kompleksowy program ds. zdrowia kobiet.
MZ przedstawia kompleksowy program ds. zdrowia kobiet. “Bezpieczna Świadoma JA”

Dodała, że “nie będzie list szpitali, w których się terminuje ciążę i takich, w których się tego nie robi”.

– Chcesz mieć kontrakt z NFZ, to musisz wykonywać świadczenia z koszyka. W innym wypadku, tego kontraktu mieć nie będziesz- podkreśliła.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznaj na nowo unikalną rezydencję arystokratyczną w Łańcucie. Dyrektor Piotr Szopa: Łańcut łączy ludzi. To miejsce kultury i edukacji (VIDEO)
Następny artykułCzterolatek zakopany w lesie pod Warszawą. Rodzice Leona przed sądem