A A+ A++

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Linköping opracowali technologię pozwalającą produkować wodne atramenty, które przewodzą prąd. Atramenty takie znajdą zastosowanie w urządzeniach zawierających elektronikę organiczną.

Chodzi tu o takie urządzenia, jak ogniwa słoneczne, tzw. miękkie czujniki czy sztuczne neurony. Odkrycie jest ważne, ponieważ w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie elektroniką organiczną, która w niektórych zastosowaniach może zastąpić tradycyjną elektronikę opartą na krzemie. Zwykle wspomniane wcześniej miękkie czujniki są budowane z półprzewodnikowych tworzyw sztucznych, znanych jako polimery sprzężone.

Problem w tym, że polimery takie są najczęściej wytwarzane na bazie toksycznych i łatwopalnych rozpuszczalników, które są bardzo niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Wykorzystanie wody do produkcji elektroniki organicznej to prawdziwy przełom, dzięki któremu środowisko naturalne nie będzie zanieczyszczane.

Zobacz również:

Szwedzki zespół twierdzi, że sukces zawdzięcza opracowaniu metody noszącej nazwę „ground-state electron transfer”. Pozwoliła ona im rozwiązać problem związany ze stosowaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, poprawiając jednocześnie właściwości materiałów i wydajność urządzenia.

„Wierzę, że nasze odkrycie może mieć olbrzymi wpływ na sposób wytwarzania elektroniki organicznej. Pozwoli produkować tranzystory organiczne z ekologicznych i zrównoważonych rozpuszczalników, takich jak woda. Będzie wtedy można produkować na masową skalę urządzenia elektroniczne, nie zanieczyszczając w ogóle środowiska naturalnego” – powiedziała Simone Fabiano, stypendystka szwedzkiej Akademii Wallenberg, która finansowała badania. Zespół testuje obecnie atrament w celu stworzenia tranzystorów elektrochemicznych i sztucznych neuronów, które oferują podobne możliwości co neurony biologiczne.

Źródło: evertiq

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV Wystawa z cyklu „MYSŁOWICZANIE”
Następny artykułDwa medale dla Natalii Bajor w prestiżowym turnieju tenisa stołowego!