A A+ A++

Gmina Miasta Toruń ma nowy Gminny Program Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027” (GPR-T do 2027). Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęli 8 lutego 2024 r. toruńscy radni.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie leży w zakresie właściwości gminy. Dotychczas GMT miała uchwalony GPR-T do 2023 roku. Przypomnijmy, że celem procesu rewitalizacji jest poprawa szeroko rozumianych warunków życia na obszarze zdegradowanym. Rewitalizacja jest możliwa jedynie przy aktywnym udziale mieszkańców miasta.

W lipcu 2023 r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia programu rewitalizacji (art. 17 ust. 1). Przyjęto ją po uprzednim wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, które na potrzeby opracowania GPR-T do 2027, nastąpiło poprzez podjęcie Uchwały Nr 1065/23 Rady Miasta Torunia z dnia 20 kwietnia 2023 r. GPR-T do 2027 sporządza się dla obszaru rewitalizacji określonego w ww. uchwale 27 kwietnia 2023 r.. Jako obszar rewitalizacji wskazano Bydgoskie Przedmieście, Podgórz i Stare Miasto. W listopadzie i grudniu 2023 r. przeprowadzone zostały konsultacje społeczne nad projektem dokumentu.

Program został opracowany w odpowiedzi na problemy zidentyfikowane w wyniki przeprowadzonej diagnozy miasta oraz diagnozy pogłębionej obszaru rewitalizacji. Dotyczą one sfer: społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej oraz środowiskowej i odnoszą się do tematów:

  • Demografii;
  • Niedostatecznej samowystarczalności ekonomicznej ludności;
  • Bezrobocia;
  • Edukacji;
  • Niedostatecznego poczucia bezpieczeństwa związanego m.in. z przestępczością, jak i zdarzeniami drogowymi;
  • Aktywności społecznej;
  • Przedsiębiorczości;
  • Jakości i funkcjonalności przestrzeni publicznej;
  • Stanu technicznego infrastruktury, w tym obiektów zabytkowych;
  • Środowiska.

GPR-T do 2027 r. zawiera 126 projektów (76 o charakterze infrastrukturalnym i 50 o charakterze społecznym), które mają być odpowiedzią na problemy, z którymi borykają się obszary objęte rewitalizacją. Okres realizacji projektów, które znalazły się na liście podstawowej przedsięwzięć przewidziani do 2027 r. Projekty z listy podstawowej współfinansowane będą w ramach działania 5.8 Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Pozostałe zadania będą wdrażane w zależności od dostępnych źródeł finansowania. Te, które nie będą mogły być zaimplementowane do 2027 r., zostaną zrealizowane w kolejnych latach. Podmiotami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięć będzie zarówno samorząd, jak i podmioty zewnętrze, takie jak organizacje pozarządowe czy też uczelnie.

Dokument został przygotowany na zlecenie GMT przez konsorcjum firm w składzie: Lider Projekt Sp. Z o. o. oraz Instytut Badawczy IPC Sp. Z o.o.

fot. Michał Kunicki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Protest rolników! Utrudnienie w ruchu na drodze krajowej 44
Następny artykułOpolscy rolnicy szykują się do kolejnych protestów. Blokady dróg będą w każdym powiecie