A A+ A++

fot. Agnieszka Małgorzata Torba/Młoda Photography

Międzynarodowa Unia Kolarska przedstawiła plan walki z oszustwami dopingowymi i technologicznymi podczas Tour de France (1-23 lipca).

Wszystkie kontrole UCI powierzy Międzynarodowej Agencji Kontroli (ITA). Testy będą mogły zostać wykonane w dowolnym momencie, podczas trzytygodniowego wyścigu, nie tylko na mecie. Po każdym etapie sprawdzony zostanie lider wyścigu i zwycięzca etapu. Dodatkowo wszyscy zawodnicy zostaną przebadani przed startem imprezy, w ramach monitoringu medycznego. Pod koniec wyścigu ITA dokona selekcji próbek, które będą przechowywane przez następne 10 lat do potencjalnej ponownej analizy.

Jeśli chodzi o walkę z oszustwami technologicznymi na Tour de France, kontrole na obecność układów napędowych, ukrytych w rurach i innych elementach roweru, zostaną wykonane przy użyciu trzech narzędzi: tabletów magnetycznych, mobilnego gabinetu rentgenowskiego oraz urządzenia przenośnego, wykorzystującego technologie rozpraszania wstecznego i transmisji.

Przed każdym z 21 etapów komisarz techniczny UCI odwiedzi autobusy drużynowe, aby sprawdzić wszystkie rowery, przygotowane na dany etap. Będzie to wstępna kontrola, przeprowadzana przy użyciu tabletów magnetycznych.

Po każdym etapie zostanie sprawdzony sprzęt, na którym jechali zwycięzca etapu, kolarze w koszulkach liderów czterech klasyfikacji (żółta, zielona, w kropki, biała), trzech do czterech losowo wybranych zawodników oraz kolarze, których zachowanie mogło wzbudzić podejrzenia, na przykład po wykonaniu wstępnego skanowania przed etapem, niespotykanie dużej liczbie zmian roweru (w takim przypadku sprawdzone zostaną również rowery znajdujące się na samochodzie zespołu) lub innych incydentach, stwierdzonych przez komisarza wideo.

Kontrole po etapie będą przeprowadzane przy użyciu mobilnej technologii rentgenowskiej lub urządzeń wykorzystujących technologie rozpraszania wstecznego i transmisji. W razie potrzeby dany rower zostanie zdemontowany.

Po przekroczeniu linii mety rowery wybrane do kontroli zostaną natychmiast oznakowane, co umożliwi przeprowadzenie procedury w ciągu kilku minut. Do oznakowania zostanie wykorzystana technologia RFID – odporne na manipulacje etykiety, wykorzystujące technologię identyfikacji radiowej.

Podczas ubiegłorocznego Tour de France łącznie wykonano 934 kontrole rowerów i nie wykryto żadnego przypadku oszustwa technologicznego.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna restauracja znika z gastronomicznej mapy Rudy Śląskiej!
Następny artykułPółkolonie bezpieczne wakacje w Szkole Podstawowej w Szczęsnem !