A A+ A++

(fot. Grzegorz Weigt)

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprosiło na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzealne pogadanki”. Tym razem gościem w muzeum była twórczyni ludowa z Tułowic Helena Wojtasik. Spotkanie, pn. Tradycje i zwyczaje wielkopostne odbyło się w Centrum Tradycji Tkackich w środę 29 marca.

Helena Wojtasik, jako samouk doszła do perfekcji w ozdabianiu jajek techniką batikową. Dzięki jej zaangażowaniu pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim zostało w 2020 roku wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzy pisanki woskiem przy użyciu kiski, następnie barwi jaja w barwnikach spożywczych, nadając im efektowne wzory huculskie lub wołyńskie. Zdobienia jajek techniką batikową uczyła się u znanej twórczyni ludowej Adeli Zalewskiej z Korfantowa, a później korzystała z ukraińskich wydawnictw Muzeum Pisanki z Kołomyi. Od 1996 roku bierze udział w konkursach kroszonkarskich w Muzeum Wsi Opolskiej. Jest również współorganizatorką konkursów wojewódzkich na najpiękniejszą pisankę. Od 1995 r. organizuje w Tułowicach wojewódzki konkurs pn. „Święto Opolskiej Pisanki”. Sama zdobyła w konkursach wiele nagród i wyróżnień. Prowadzi warsztaty pisankowania w domach kultury, szkołach i stowarzyszeniach. Jest prezeską Stowarzyszenia Twórczyń Ludowych oraz dyrektorką tułowickiego domu kultury. Helena Wojtasik angażuje się również w sprawy związane z dziedzictwem przesiedleńców przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej z Wołynia na Kresach Wschodnich dawnej RP. Uwielbia góry, aktywne podróże (m.in. Himalaje, rowerem do Wenecji, Santiago de Compostella), narty biegowe i jazdę na rowerze górskim. Piątą kadencję jest radną powiatu opolskiego.

Na spotkaniu w Prudniku Helena Wojtasik opowiadała o rodzimych tradycjach związanych z Wielkanocą. Tymczasem już w poniedziałek 3 kwietnia odbędą się w Muzeum Ziemi Prudnickiej – Arsenale warsztaty pisankarskie, które poprowadzi pani Helena Wojtasik. Początek o godz. 17.00. Liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmowane są telefonicznie: 77 4068060, opłata wynosi 20 zł od osoby.

Poprzedni artykułDary z ziemi prudnickiej jadą do Ukrainy. Część trafi na front
Następny artykuł[FOTO/WIDEO] Odrobinę szczęścia w miłości…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak nosić chinosy męskie? Wskazówki, które urozmaicą Twoje stylizacje!
Następny artykułPrzyda się wsparcie przy śniadaniu wielkanocnym dla potrzebujących. Pomożecie?