A A+ A++

Wcześniej MON podawał, że na granicy przebywa ok. 12 tysięcy żołnierzy.

– Ażeby to osiągnąć trzeba pokazać, że za Polską staje cała UE i aktywnie nam w tym kryzysie pomaga. Trzeba też odciąć podaż migrantów w krajach, z których pochodzą. No i trzeba zagrozić Łukaszence tak bolesnymi sankcjami, żeby uznał, że operacja nie jest tego warta – mówił Sikorski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Sikorski: Kryzys na granicy to może być strategiczna “maskirowka” Rosji

Czytaj więcej

Samolot linii lotniczych Belavia

– Potrzebna jest duża i solidna zapora, która w ogóle zniechęci imigrantów z Bliskiego Wschodu – mówił w rozmowie z “Polska The Times” wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, podkreślając, że już istniejące “zapory, które wykonało Wojsko Polskie, były i są dużym wsparciem dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy”. – Z pewnością pomogły w poniedziałek w uniemożliwieniu nielegalnego wejścia na teren Polski 2 tys. ludzi – ocenił.

“Rząd próbuje wmówić Polakom, że na granicy jest wojna! Owszem jest stan zagrożenia, ale nie ma wojny!” – pisze szef klubu Nowej Lewicy, Krzysztof Gawkowski.

Czytaj więcej

Nagranie umieszczone na Twitterze przez MON

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego były wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin powiedział w Polsat News, że spodziewa się, iż wkrótce zostanie podjęta próba uruchomienia kanału przerzutowego przez Bieszczady.

Pytany o doniesienia, że w nocy dwie grupy migrantów przedarły się do Polski, minister obrony narodowej przyznał w radiowej Jedynce, że “to nie była spokojna noc”.  – Z meldunków dowódców i komunikatów Straży Granicznej (wynika), że wszyscy (migranci), którzy się przedarli, zostali zatrzymani – oświadczył.

Czytaj więcej

Szef MON Mariusz Błaszczak

Marcin Przydacz mówił w TVN24, że w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej nadal koczuje grupa ok. 1000 imigrantów.

Straż Graniczna podaje, że część imigrantów udało się zawrócić do linii granicy.

Czytaj więcej

Próba siłowego wtargnięcia do Polski 8 listopada

Biełsat opiera te doniesienia o informacje niezależnych białoruskich blogerów i swoich informatorów.

Czytaj więcej

Imigranci w lesie na granicy Polski z Białorusią

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek popołudniu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski.

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.

Na granicy Polski z Białorusią od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrazylijska piłkarka Formiga kończy karierę
Następny artykułKrem z pieczonych pomidorów z makaronem z dyni. Smakowite rozgrzanie!