A A+ A++

Zatrudnienie w konkretnej firmie nie musi oznaczać konieczności przepracowania całego życia na jednym stanowisku. Najczęściej pracownicy czekają na awans, ale mogą sami wystąpić o zmianę stanowiska pracy. Na pewno powinni to zrobić ci, którzy pracują w tzw. ginących zawodach.

Ginące zawody – czym są i dlaczego zanikają?

Gdybyśmy chcieli prześledzić historię zmian na rynku pracy w ciągu kilkuset lat, szybko zauważylibyśmy, że istniała kiedyś cała masa zawodów, których już nie ma. Nie spotkamy latarników, cyrulików, bednarzy. Coraz mniej osób poszukuje zduna, czy kowala. W drukarniach nie zatrudnia się już zecerów, a w biurach maszynistek. Ginące zawody w dużej mierze zostały zautomatyzowane lub po prostu stały się nieopłacalne. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej potrzebujemy usług szewca bądź zegarmistrza, bo naprawy często kosztują tyle samo, co nowe rzeczy.

Powodem zanikania niektórych zawodów niewątpliwie jest postęp technologiczny. Komputery, roboty i sztuczna inteligencja przejmują coraz więcej obowiązków człowieka. Jeśli ktoś czuje, że znaczy w firmie coraz mniej i obawia się redukcji etatu, powinien czym prędzej napisać podanie o zmianę stanowiska na takie, które jest bardziej perspektywiczne.

Zmiana stanowiska a nowe trendy na rynku pracy

Zmiana stanowiska pracy w ramach tej samej firmy powinna być starannie przemyślana. Pracodawca raczej nie zgodzi się na eksperymentowanie z różnymi funkcjami przez kilka miesięcy. Dlatego przed napisaniem podania o zmianę stanowiska pracy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

– Czy obecne stanowisko należy go grona ginących zawodów?

– Czy na obecnym stanowisku pracownik czuje, że się rozwija?

– Dotychczasowe obowiązki są zbyt łatwe, czy zbyt trudne?

– Czy wybrane nowe stanowisko daje perspektywę stabilnego zatrudnienia i rozwoju na kilka kolejnych lat?

Obecnie trudno jest przewidzieć, które zawody znikną w najbliższych latach, ale można przypuszczać, że sztuczna inteligencja spowoduje kolejną rewolucję na rynku pracy. Prawdopodobnie za kilkanaście lat zaniknie rynek wydawniczy w takiej formie, w jakiej znamy go obecnie. Niepotrzebni będą drukarze i wydawcy, bo nikt nie będzie czytał papierowych książek. Z czasem zaniknie też zawód bibliotekarza. Rolę pracowników produkcyjnych przejmą automaty. Podobnie będzie w firmach sprzątających oraz w… restauracjach. Nie porozmawiamy już z kelnerem.

Jak napisać podanie o zmianę stanowiska pracy?

Podanie o zmianę stanowiska pracy, jak każde inne, jest pismem urzędowym i należy je stworzyć zgodnie z obowiązującymi normami. Musi się na nim znaleźć data i miejscowość wystawienia, dane pracownika i pracodawcy, miejsce na wyszczególnienie dotychczas zajmowanego stanowiska pracy, tytuł i treść podania oraz własnoręczny podpis.

W uzasadnieniu trzeba wskazać swoje umiejętności i dotychczasowe osiągnięcia, odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Jeśli prośba dotyczy zmiany stanowiska na wyższe, podanie nie będzie się mocno różniło od listu motywacyjnego przy staraniu się o przyjęcie do pracy.

Może się zdarzyć i tak, że pracownik zechce zmienić stanowisko na niższe. Nie są to odosobnione przypadki. Najczęściej powodem decyzji jest sytuacja zdrowotna lub rodzinna albo inne względy osobiste. Wówczas trzeba wskazać swoją przydatność do pracy na niższym stanowisku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Porębski Sekretarzem Miasta. Będzie konkurs na stanowisko Dyrektora Biura Prezydenta
Następny artykułMówi o pielęgnacji ciała w ciąży i po porodzie. Zdradziła swoje triki