A A+ A++

Ul. Włókiennicza to serce łódzkiej rewitalizacji, a stojący przy niej pod numerem 11 dom Hilarego Majewskiego to perełka, która tylko podkreśla rangę tego miejsca. Dawny architekt miejski pod koniec XIX w. zbudował swoją rezydencję tak, aby stanowiła jego najlepszą reklamę. Pokoje, w których przyjmował klientów, były udekorowane polichromiami, boazerią i tapetami robionymi na zamówienie.

Pierwsi goście

Remont domu Majewskiego był jedną z najbardziej wymagających inwestycji w programie rewitalizacji, a konserwatorzy włożyli mnóstwo pracy w przywrócenie mu świetności. Wnętrza zachwycają bogactwem ozdób.

Podczas głównego weekendu obchodów 600-lecia Łodzi mieszkańcy mogli po raz pierwszy w całej okazałości zobaczyć odnowioną willę miejskiego architekta. Wnętrza rezydencji wypełniły się twórczością nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuk Projektowych łódzkiej ASP.

POLECAMY

Nowe drogi i przebicia w Łodzi. Tymi przejściami pójdziesz na skróty! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż… [ZDJĘCIA]” href=”https://uml.lodz.pl/artykul/lodz-jest-pepkiem-swiata-te-miejsca-wygladaja-identycznie-jak-londyn-nowy-jork-paryz-zdjecia-54214/”> Stajnia Jednorożców / Gare do Oriente w Lizbonie
Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż… [ZDJĘCIA]” href=”https://uml.lodz.pl/artykul/lodz-jest-pepkiem-swiata-te-miejsca-wygladaja-identycznie-jak-londyn-nowy-jork-paryz-zdjecia-54214/”> Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż… [ZDJĘCIA]

Willa otwarta dla każdego

Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, a na jej wernisażu pojawiły się tłumy. I właśnie taką funkcję dla wyjątkowego zabytku widzi miasto. Charakter kamienicy już wcześniej został zmieniony z mieszkalnego na użytkowy. Utrzymywanie w niej mieszkań komunalnych nie miało sensu, szczególnie przy ogromie prac i funduszy włożonych w odrestaurowanie gmachu.

Willa Majewskiego ma być otwarta na mieszkańców i turystów. Mają w niej zagościć wystawy, warsztaty i miejskie działania. Dlatego też nie zostanie ona wydzierżawiona na siedzibę firmy ani biura, ale najprawdopodobniej będzie pełniła funkcję kulturalną, która zapewni do niej dostęp odwiedzającym. 

Kim był Hilary Majewski?

Urodzony 15 stycznia 1838 r. w Radomiu. Polski architekt, w latach 1872–1892 architekt miejski Łodzi i czołowy projektant miasta. Swoimi realizacjami ukształtował wygląd Łodzi dostrzegalny po dzień dzisiejszy. Jego najważniejsze łódzkie realizacje to: kombinat przemysłowy z wieloma budynkami fabrycznymi Izraela Poznańskiego (obecnie CH Manufaktura), hotel „Grand” przy ul. Piotrkowskiej 72, dom Franciszka Fischera przy ul. Piotrkowskiej 54, willa Matyldy i Edwarda Herbstów, obecnie Rezydencja „Księży Młyn” − oddział Muzeum Sztuki.

  • rewitalizacja

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Budowa Trasy Górna zmierza do finału. Zobacz, co się dzieje na placu budowy! [ZDJĘCIA]
Następny artykułKandydaci Lewicy do Sejmu i Senatu na Podkarpaciu wybrani