A A+ A++

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które nałożą na serwisy internetowe obowiązek oznaczania treści wygenerowanej przez AI. Pozwoli to uniknąć wykorzystywania ich do szerzenia dezinformacji.

Źródło fot. Unsplash | Christian Lue

i

W ostatnim czasie nastąpił ogromny wzrost popularności treści generowanych przez AI, które tak, jak sławne zdjęcie Papieża Franciszka, pokazują jak groźna może to być technologia i jak łatwo wykorzystać ją do dezinformacji. Unia Europejska zamierza więc stworzyć przepisy, nakładające na serwisy internetowe obowiązek informowania o treściach stworzonych za pomocą sztucznej inteligencji.

Treści AI z wyraźnym oznaczeniem

„Sygnatariusze, którzy integrują generatywną sztuczną inteligencję w swoich usługach, takich jak Bingchat Microsoftu oraz Bard Google, powinni wprowadzić niezbędne zabezpieczenia, aby usługi te nie mogły być wykorzystywane przez złośliwe podmioty do dezinformacji”. – powiedziała Vera Jourova, wiceprzewodnicząca szefa Komisji Europejskiej. „Sygnatariusze, posiadający usługi mogące rozpowszechniać dezinformację generowaną przez sztuczną inteligencję, powinni z kolei wdrożyć technologię rozpoznawania takich treści i wyraźnego oznaczania ich dla użytkowników” – dodał Jourova.

Jak donosi The Guardian, pomysł zakłada stworzenie oznaczenia „To mówi robot”, informującego o treściach wygenerowanych przez AI, którego nie dałoby się przeoczyć podczas przeglądania internetowych serwisów. Co ciekawe, Jourova niedawno spotkała się z prezesem Google, by zapytać czy jego firma posiada już technologię pozwalającą wykrywać fake newsy. Uzyskała odpowiedź twierdzącą, jednak amerykański gigant podkreślił, że wciąż jest rozwijana, by podnieść jej skuteczność.

Walka z dezinformacją

Jak donosi Reuters, Google, Microsoft oraz Facebook podpisały niedawno Unijny Kodeks postępowania w celu zwalczania dezinformacji. Już w przyszłym miesiącu dowiemy się w jaki sposób firmy zamierzają zrealizować jego postanowienia. Twitter odmówił jednak podpisania kodeksu, co może zaszkodzić dalszej działalności portalu. Jeśli nie spełni warunków wymaganych przez Ustawę o usługach cyfrowych, która wejdzie w życie już 25 sierpnia, może zostać ukarany grzywną w wysokości 6% rocznych globalnych przychodów (ok. 145 mln USD), lub całkowicie zablokowany na terenie Unii Europejskiej.

Nowy pomysł ma pomóc w efektywniejszym zwalczaniu dezinformacji, rozprzestrzeniającej się w mediach społecznościowych. Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć na ile skuteczne okażą się proponowane rozwiązania, ale zapewne wkrótce się o tym przekonamy.

Unia Europejska chce oznaczać treści tworzone przez AI - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI Moniecka Spartakiada Seniorów
Następny artykułВ России заявили, что восстановление аммиакопровода «Одесса-Тольятти» будет продолжаться до трех месяцев