A A+ A++

Nasze zęby narażone są na próchnicę, powstawanie ubytków, a także odkładanie kamienia nazębnego. Można się go pozbyć dzięki odpowiednio dobranym i fachowo przeprowadzonym zabiegom z zakresu profilaktyki jamy ustnej. Jak skutecznie usunąć kamień nazębny i jakie są korzyści z przeprowadzenia tego zabiegu?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizowania się osadów bakteryjnych, inaczej płytki nazębnej. Każdego dnia w związku ze spożywaniem różnych produktów spożywczych, na zębach pojawiają się osady bakteryjne. Należy je usuwać mechanicznie poprzez regularne szczotkowanie zębów. Niedostateczna higiena jamy ustnej powoduje, że niektóre osady bakteryjne zostają, a z biegiem czasu ulegają mineralizacji w postaci kamienia nazębnego.

Osadzanie się kamienia nazębnego jest przypadłością, która występuje powszechnie, zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Stanowi on nie tylko problem natury estetycznej, ale również oddziałuje ujemnie na zdrowie jamy ustnej. Odkładający się kamień nazębny może doprowadzić do szybszego powstawania ubytków próchnicowych i rozwoju choroby dziąseł. Jeśli kamień narasta, a my nic z tym nie robimy, może to doprowadzić nawet do utraty zębów.

Dlatego tak ważne jest usuwanie złogów kamienia, aby zęby były naprawdę czyste i wolne od bakterii mogących powodować choroby.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Powszechnie stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling. Można dzięki niemu usunąć płytkę nazębną i kamień gromadzący się zarówno w obszarze nad dziąsłami, jak i pod nimi. Stąd też wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Zalicza się go do zakresu kompleksowej higienizacji zębów, razem z piaskowaniem, polerowaniem i lakierowaniem (fluoryzacją).

Jak przebiega zabieg skalingu zębów?

W zależności od potrzeb i stopnia osadzenia się kamienia nazębnego i osadów na powierzchni, skaling może być przeprowadzony z wykorzystaniem skalerów emitujących ultradźwięki lub skalerem do ręcznego usuwania kamienia.

Jakie są wskazania do usuwania kamienia nazębnego?

Przed wykonaniem zabiegu dentysta lub higienista stomatologiczna sprawdzą stan uzębienia i dobiorą zabiegi pod kątem indywidualnych potrzeb. Osady powstają szybciej i zęby częściej będą wymagały ich usuwania, jeśli pacjent pali papierosy, pije duże ilości kawy, herbaty czy wina. Ogólnie rzecz ujmując, wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu usuwania kamienia nazębnego wymienia się po prostu jego obecność na powierzchni zębów pacjenta.

Oprócz tego usuwanie kamienia nazębnego jest wskazane w takich przypadkach jak:

  • zapalenia dziąseł, przebiegającego z zaczerwienieniem, obrzękiem, dolegliwościami bólowymi i krwawieniem,
  • podwyższone ryzyko rozwoju paradontozy,
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • pojawienie się mało estetycznych przebarwień i zmiany koloru zębów.

Skaling stosowany jest w ramach profilaktyki powikłań ogólnoustrojowych. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdrowie zębów ma nie tylko wymiar wizualny, ale wpływa na stan i innych narządów, np. serce czy układ oddechowy.

Jakie korzyści wynikają z systematycznego usuwania kamienia nazębnego?

Dzięki pełnej higienizacji uzębienia, łącznie z usuwaniem kamienia nazębnego, można utrzymać przez długi czas zdrowie i estetyczny wygląd zębów. Usuwanie kamienia zmniejsza ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej, na czele z próchnicą i paradontozą.

Złogi kamienia nazębnego przyjmują postać twardego zgrubienia w odcieniach od żółtego do brązowego. Mogą pojawić się na powierzchni zębów i linii dziąseł, ale i w szczelinach międzyzębowych, które są trudne do wyczyszczenia. Usuwanie kamienia powoduje, że uniknąć można konsekwencji w postaci stanów zapalnych dziąseł czy zapalenia przyzębia, a także problemów z ogólnym zdrowiem jamy ustnej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceburmistrz chce być teraz burmistrzem
Następny artykułO czym jest seria książek Virion Andrzeja Ziemiańskiego?