A A+ A++

Każdy człowiek ma na powierzchni swojej skóry kilkadziesiąt przebarwień, znamion i zmian. Niektóre z nich nie wzbudzają niepokoju, podczas gdy inne stają się przyczyną dalszej diagnostyki. Najczęściej na skórze rozpoznajemy popularne pieprzyki, kaszaki, brodawki i naczyniaki. Istnieją również zmiany w postaci guzów, które zwykle wzbudzają największe obawy pacjentów. Choć większość z nich ma charakter łagodny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, w przypadku niektórych pacjentów konieczne może okazać się usuwanie znamion. Bielsko stanowi dogodną lokalizację głównie ze względu na funkcjonowanie w mieście specjalistycznej placówki medycznej oferującej bezpieczne i bezbolesne zabiegi. Diagnostyką i przygotowaniem pacjenta do likwidacji wybranych zmian skórnych zajmuje się doświadczony chirurg. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do niego po zauważeniu pierwszych nieprawidłowości w wyglądzie wybranych zmian.

Pacjentom zainteresowanym zabiegiem, podczas którego wykonuje się usuwanie znamion, Bielsko oferuje usługi nie tylko dermatologów, ale również chirurgów. Wycięcie zmian o podejrzanym charakterze lub nieestetycznym wyglądzie powinno zawsze odbywać się pod kontrolą i ze wsparciem lekarza. Ze względów bezpieczeństwa każdy zabieg chirurgicznego wycięcia zmian skórnych lub elektrokoagulacji wykonuje się po uprzedniej konsultacji specjalistycznej. Podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu lekarz weryfikuje istnienie wskazań do jego wykonania i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Chociaż procedura wycięcia znamion uważana jest za mało inwazyjną, nie każdy pacjent może się jej poddać. Wiele zależy nie tylko od jego ogólnego stanu zdrowia, ale również od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Znamiona barwnikowe, pieprzyk – jakie są rodzaje znamion skórnych?

Za pośrednictwem chirurgicznej metody leczenia eliminuje się wszystkie znamiona, także te najgroźniejsze. Całkowite wycięcie zmiany konieczne jest głównie w przypadku stwierdzenia na skórze czerniaka lub jego podejrzenia. To nowotwór złośliwy skóry, którego jedyną metodą skutecznego leczenia jest właśnie chirurgiczne usuwanie znamion. Bielsko jest miejscem, w którym po wykonaniu takiego zabiegu specjaliści zlecają również badanie histopatologiczne pobranego wycinka. Dzięki temu zarówno lekarz, jak i pacjent zyskują pewność diagnostyczną. Wynik wskazuje bowiem na rodzaj i charakter zmiany skórnej, a nawet stopień zezłośliwienia. Na jego podstawie można zatem określić konieczność dalszego leczenia pacjenta, np. pod okiem lekarza-onkologa.

Chirurgicznie usuwa się również guzy skórne i naczyniaki, dbając, by podczas zabiegu nie uszkodzić ich struktury. W przypadku tych zmian napotyka się na liczne nieścisłości diagnostyczne. W związku z tym niemal zawsze konieczna jest ich dodatkowa i poszerzona diagnostyka. Guzy skóry mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe, zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym. Chirurgię stosuje się również podczas wycinania brodawek, zwłaszcza wystających i o dużych rozmiarach.

Usuwanie znamion w Bielsku-Białej możliwe jest ponadto z wykorzystaniem elektrokoagulacji. Tą metodą najczęściej wykonuje się wycięcia zmian o łagodnym charakterze. Zazwyczaj stanowią one defekt kosmetyczny, budząc skrępowanie i dyskomfort pacjenta. Zaleca się ich wycinanie ze względów profilaktycznych. Niedopuszczalne jest ich samodzielne wyciskanie, rozdrapywanie czy przekłuwanie. Działanie to może bowiem doprowadzić do wystąpienia groźnego w skutkach zakażenia. Metodą elektrokoagulacji najczęściej usuwa się kaszaki i łagodne pieprzyki bez cech atypowych.

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – weryfikacja wskazań i lekarze wykonujący zabieg

Wskazania do wykonania zabiegu usuwania znamion skórnych zawsze weryfikuje lekarz. W tym celu odbywa się wizyta konsultacyjna przed zabiegiem. W Centrum Medycznym Galmedic przeprowadza ją chirurg doświadczony w zakresie wykonywania zabiegów usuwania znamion skórnych. Podczas wizyty specjalista wykonuje podstawowe badanie podmiotowe i przeprowadza wywiad medyczny. Poznaje objawy, z jakimi zmaga się pacjent i jego indywidualne preferencje oraz potrzeby. Dzięki temu może ustalić skuteczny i efektywny plan terapeutyczny. Wskazaniem do usuwania znamion jest ich chorobowy charakter. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Czasami znamiona usuwa się również profilaktycznie, zwłaszcza gdy są one zlokalizowane w tzw. kłopotliwych miejscach na ciele. Najliczniejszą grupę wskazań stanowią zatem względy medyczne i zdrowotne.

Oprócz weryfikacji wskazań do zabiegu, chirurg zajmuje się również eliminacją ewentualnych przeciwwskazań. Zabieg jest mało skomplikowany i szybki, ale wymaga przerwania ciągłości tkanek skórnych. W związku z tym nie powinien być przeprowadzany u wszystkich grup pacjentów. Wśród głównych przeciwwskazań do usuwania zmian skórnych metodą chirurgiczną wymienia się złożony przebieg chorób przewlekłych i metabolicznych oraz aktywne infekcje (również skórne). Z zabiegu nie powinny korzystać osoby chore na cukrzycę, zmagające się z konsekwencjami chorób układu krążenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być również nowotwór, ciąża i okres laktacji.

Czy usuwanie znamion w Bielsku-Białej możliwe jest ze względów estetycznych?

Drugą, nieco mniej liczną grupę pacjentów stanowią ci, którzy zgłaszają się na usuwanie zmian skórnych ze względów estetycznych i kosmetycznych. Niektóre znamiona uważane są bowiem za niekomfortowe i nieestetyczne, głównie ze względu na swój wygląd lub lokalizację. Pieprzyki lub brodawki mogą przybierać wypukłą i niejednolitą formę, osiągać duże rozmiary, pokrywać się zarostem. Są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, nawet podczas wykonywania prozaicznych czynności przez pacjenta. Można je skaleczyć m.in. w czasie depilacji, mycia, golenia skóry, a nawet ubierania odzieży, zakładania biżuterii, wykonywania makijażu. Ich uraz może prowadzić natomiast do groźnych konsekwencji, łącznie z zakażeniem, przeradzającym się nawet w sepsę o nieodwracalnych skutkach.

Niektóre znamiona skórne wycina się ze względu na ich kłopotliwą lokalizację. Umiejscowione w pachwinach, na owłosionej skórze głowy, miejscach intymnych, twarzy, na dłoniach czy stopach nie tylko są widoczne, ale również przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Stanowią przyczynę częstego zgłaszania się do lekarza w celu diagnostyki zmian i ich usunięcia. Często metodę chirurgiczną zaleca się również prewencyjnie. Dzięki wczesnemu wycięciu znamion zapobiega się ich dalszemu rozrostowi i przekształcaniu w zmiany o charakterze chorobowym, ograniczając również ryzyko rozwoju czerniaka. W związku z powyższym można stwierdzić, że dermatochirurgia stosowana jest również jako element medycyny estetycznej. Profesjonalne usuwanie znamion Bielsko proponuje zatem również ze względów estetycznych.

Które znamiona należy usunąć?

Wyłącznie lekarz może zadecydować o tym, kiedy należy wykonać usuwanie znamion. Bielsko oferuje profesjonalną opiekę specjalistów Centrum Medycznego Galmedic na każdym etapie leczenia zmian na skórze. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy ze znamionami, których wygląd wzbudza ich niepokój i wątpliwości. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacjach, gdy zmieniają one swój rozmiar, kolor, symetrię. Stają się nieregularne, nagle wzrastają, mają niejednolitą lub niepospolitą barwę, uwypuklają się. Każda zmiana chociaż jednej cechy istniejącego już na skórze znamienia powinna wzbudzić czujność pacjenta. Tak samo powinno być w sytuacji, w której na ciele człowieka nagle pojawi się widoczne znamię. Zmiany skórne nie powinny krwawić, swędzieć czy powodować dolegliwości bólowych. Wszystkie z tych objawów powinny skłaniać do tego, by zgłosić się do lekarza.

Do usunięcia kwalifikują się zwykle wszystkie zmiany skórne, które wykazują cechy atypowe. Najczęściej są duże i asymetryczne. Rzadko znikają samoistnie, choć niektóre mają tendencje przemijające. Nawet jeżeli decyzja diagnostyczna nie jest jednoznaczna, prewencyjne usuwanie znamion uważa się za bezpieczne i jest działaniem zalecanym. Umożliwia bowiem pogłębienie diagnostyki i uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o charakter i rodzaj wyciętego znamienia.

Chirurgiczne usuwanie znamion Bielsko-Biała – jak wygląda zabieg w Centrum Medycznym Galmedic

Zabieg chirurgicznego usuwania znamion barwnikowych i innych rodzajów zmian jest szybki i bezbolesny. Wszelkie szczegóły ustala się z pacjentem podczas konsultacji. Chirurgiczna metoda leczenia jest najbezpieczniejszym sposobem wycinania zmian, zapobiegającym odrastaniu zmian i nawrotom choroby. Przed jej wykonaniem lekarz przygotowuje powierzchnię skóry pacjenta. Oczyszcza ją i dezynfekuje oraz stosuje znieczulenie miejscowe. Zabieg wykonuje się w gabinecie zabiegowym, co zapewnia komfort i dyskrecję oraz bezpieczeństwo pacjenta. Chirurgiczne usunięcie znamion wykonuje się za pomocą skalpela.

Jak wygląda przebieg zabiegu? Lekarz nacina skórę pacjenta i okala zmienione miejsce. W ten sposób usuwa zmianę z podłoża wraz z marginesem zdrowej skóry. Pobrany wycinek umieszcza następnie w roztworze formaliny i przekazuje do laboratorium w celu wykonania badania mikroskopowego (biopsja). Na powstałą ranę chirurg stosuje nici chirurgiczne, zasklepiając ją poprzez zbliżenie do siebie jej brzegów. Następnie na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, zabezpieczający ranę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Rekonwalescencję pacjent spędza w warunkach domowych, samodzielnie dbając ostan rany. Konieczna jest odpowiednia dbałość o higienę rany i jej pielęgnację. Cały zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Po upływie kilku dni od wykonania zabiegu konieczne jest usunięcie szwów z rany, jeżeli zastosowano nierozpuszczalne nici chirurgiczne. Rana goi się zwykle kilka tygodni, a po ich upływie na ciele pozostaje mało widoczna blizna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuchar CEV M: Bezradna Piacenza w Roeselare
Następny artykułNajpierw śledztwo, później odpowiedź