A A+ A++

Chociaż szkoły mają obowiązek zapewnić bezpośredni dostęp do psychologa uczniom, w 450 gminach w Polsce młodzi ludzie pozostawieni są sami sobie. Liczba wakatów wynosi ponad 200 tys., dlatego też jeden psycholog szkolny w Polsce przypada na 785 osób. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację GrowSPACE Poland.

Jeden etat psychologa w szkole przypada na 785 uczniów

Fundacja GrowSPACE Poland przeprowadziła badanie dotyczące dostępu do psychologów w polskich szkołach. Wysłała zapytania w tej sprawie do ponad 2,4 tys. gmin. 91 proc. z nich odpowiedziało. 

Z badania fundacji wynika, że łącznie, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, obsadzonych jest 6105,48 psychologów, natomiast wakatów 2295,48. Oznacza to, że jeden etat psychologa w szkole przypada na 785 młodych osób.

Problemem jest jednak nie tylko liczba psychologów, ale też ich rozmieszczenie. Najwięcej wakatów odnotowano w gminach miejskich czy wiejskich.

– W wielu gminach, w wielu powiatach, które są oddalone od dużych aglomeracji, zidentyfikowaliśmy to samo zjawisko jak w przypadku nauczycieli i nauczycielek przedmiotowców. Wtedy mówiliśmy o nauczycielach i nauczycielkach “objazdowych” – teraz tak dzieje się z psychologami – tłumaczy Dominik Kuc, członek Rady Fundacji GrowSPACE Poland.

Sytuacja jest szczególnie zła w województwie lubuskim, zachodniopomorskim oraz podlaskim. Najgorsza – na Podkarpaciu.

– Poszczególne braki najbardziej odbijają się w województwie podkarpackim, gdzie łącznie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych tych braków jest ponad 40 proc., a gdybyśmy wzięli tylko szkoły podstawowe, te braki przekraczają 50 proc. Czyli tak naprawdę fizycznie mamy więcej wakatów niż mamy etatów. Oznacza to zapaść takiej pomocy – stwierdza Dominik Kuc.

“Na 1000 osób nieletnich na podkarpaciu przypada 1 psychiatra. W ponad 40 gminach na podkarpaciu nie ma psychologa w ani jednej szkole. To jest ¼ województwa” – dodaje Mateusz Trzaska, członek Fundacji GrowSPACE Poland.

Skąd problemy z psychologami szkolnymi?

Jednym z głównych powodów, dlaczego w Polsce jest tyle wakatów psychologów szkolnych, są pieniądze. 

– W szkołach psychologom i psycholożką proponowana jest minimalna pensja, czyli ponad 3000 zł. W placówkach medycznych taka minimalna oferta to jest 5700 zł. I jak taki psycholog ma do wyboru takie zarobki bądź takie, to nie trudno domyślić się, gdzie będzie wysyłać swoje CV – mówi Kinga Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

W opinii posłanki PO, problem mogłoby rozwiązać zwiększenie subwencji oświatowej, która w ciągu ostatnich lat zmalała. To z tego powodu, jak podkreślała Kinga Gajewska, nie starcza na godne płace dla nauczycieli, ale też psychologów szkolnych. 

Jak wskazuje Agata Młynarczyk – Burek ze Związku Zawodowego Psychologów, w szkole utrudniony jest dostęp do psychologów również dlatego, że wymaga się od nich przygotowania pedagogicznego.

– I gdybym na przykład chciała pójść do szkoły jako psycholog z 17 latami doświadczenia w szpitalu, to nie mogę tego zrobić. Druga sprawa jest taka, że można by w różny sposób wesprzeć to, żeby na jeden etat psychologa nie przypadło 785 dzieci. Na przykład gminy mogłyby zatrudniać psychologów tak, jak w centrach interwencji kryzysowej, czyli wyjąć ich spod karty nauczyciela – tłumaczy Agata Młynarczyk – Burek.

Według ekspertów fakt, że psycholodzy szkolni są częścią kadry pedagogicznej, wpływa negatywnie na ich sprawczość, decyzyjność oraz niezależność, która i tak już jest niska. Przede wszystkim jednak – ogranicza to zaufanie dzieci do psychologów.

– Psycholog w pokoju nauczycielskim nie wzbudza w uczniach zaufania, ponieważ psycholog to jest instytucja. Jeżeli mają być to tylko zadania psychoprofilaktyczne i psychoedukacyjne – nie ma sprawy. Ale jeżeli psycholog staje się odbiorcą bardzo trudnych informacji o stanie zdrowia dziecka, on jest też zobligowany tajemnicą zawodową. Tutaj nie ma rozstrzygnięcia, co psycholog na bazie szkoły może przekazywać nauczycielom na bazie konkretnego dziecka, ponieważ my jako psychologowie jesteśmy dosyć słabo chronieni – mówi Jadwiga Łuczak – Wawrzyniak, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Psychologów w szkołach często obarcza się zadaniami, którymi nie powinni się zajmować. Przez to też nie mają czasu na pomoc dzieciom i wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Schemat ten tylko się umacnia przez narastające problemy kadrowe w polskich szkołach.

– Psycholodzy zgłaszają, że teraz praktycznie robią na wszystkich etatach – za polonistę, za anglistę, za panią ze świetlicy. Jesteśmy popychadłami, bo nie jesteśmy dydaktykami, nam się daje zastępstwa, a wszystko robimy w swoim czasie – tłumaczy Patrycja Orłowska, psycholożka szkolna.

Psycholodzy szkolni są również wysyłani jako opiekunowie na wycieczki oraz prowadzą dyżury na przerwach. Przez to też nie są dostępni w swoich gabinetach, żeby faktycznie udzielić niezbędnej pomocy młodym osobom w kryzysie.

Jak rozwiązać problemy z brakami kadrowymi wśród psychologów?

Wyciągnięcie psychologów szkolnych spod karty nauczyciela czy zwiększenie pensji to tylko jedne ze sposób rozwiązania problemów z brakami kadrowymi. Oprócz takich pojedynczych działań, ważne jest również zorganizowane i skoordynowane działanie systemowe – stworzenie prostego systemu wsparcia dla dzieci.

– My mamy cały czas Polskę silosową – trochę dyskutujemy z obszaru edukacji, trochę z obszaru ochrony zdrowia. Nie ma takiego myślenia horyzontalnego. Powinniśmy uciec od traktowania tego silosowo, powinniśmy wiedzieć, czego chcemy. Zbudować system, bo dzisiaj nie ma systemu wsparcia. Nie ma takiego prostego mechanizmu, drogi od – do. Intuicyjnie rodzice, czasami zainteresowana młodzież, trafiają w różne miejsca, ale to jest intuicyjne, przypadkowe. Nie ma takiego prostego schematu działania – wskazuje Marek Wójcik, pełnomocnik do spraw legislacyjnych zarządu Związku Miast Polskich.

Jak dodaje, ważne jest również określenie standardu wykształcenia, czego obecnie brak powoduje pewne nadużycia, ze szkodą dla potrzebujących pomocy uczniów.

– Tylko w ostatnim roku szkolnym wydano setki zgód na zatrudnienie osób, które nie są magistrami psychologii, na stanowisko psychologa szkolnego. I to nie zawsze chodzi o studenta psychologii czy o psychologa klinicznego, który nie ma przygotowania pedagogicznego. Tutaj chodzi o osoby po studiach administracji, które są po rocznej szkole podyplomowej “psychologia zarządzania” – podkreśla Patrycja Orłowska.

W Polsce brakuje także profilaktyki zdrowia psychicznego, którą dzięki psychologom szkolnym można by było wprowadzić w szkołach, np. na godzinach wychowawczych.

– Dla mnie rola psychologa i pedagoga w szkole to takie współdziałanie i koordynacja tych obszarów, żeby np. w szkole była nie jedna godzina wychowawcza, a dwie, ale jedną z tych godzin prowadził psycholog albo pedagog. Bo to jest źródło profilaktyki i edukacji, rozwiązywania problemów i większego myślenia nie o chorobach psychicznych i zagrożeniach, tylko o zdrowiu psychicznym – co robić, żeby się wzmacniać – mówi Janusz Heitzman, pełnomocnik ds. psychiatrii sądowej przy Ministrze Zdrowia.

Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach

 

Z kolei w poniedziałek podczas konferencji w Lublinie Minister Zdrowia Adam Niedzielski również mówił opiece psychologicznej i psychiatrycznej dzieci i młodzieży:

W 2019 r. wprowadziliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Podstawowym założeniem reformy jest deinstytucjonalizacja, czyli ułatwienie dostępu do pomocy poza szpitalem i wcześniejsze otoczenie opieką potrzebujących.

Podczas konferencji Minister Zdrowia podsumował liczbę funkcjonujących ośrodków środowiskowej opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży:

Działają już 403 ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Planowaliśmy, że do tej liczby dojdziemy dopiero w roku 2030, więc udało nam się zorganizować gęstą sieć pomocy na I poziomie dużo wcześniej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMandat za skarżenie się na kombajn? Policja zabiera głos ws. doniesień
Następny artykułObuwie do biegania po asfalcie. Najlepsze modele