A A+ A++

Za brak informacji o zawartych przez spółdzielnię mieszkaniową umowach grozić ma grzywna. W zarządzie będzie można zasiadać tylko przez pięć lat.

Ledwo projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafił do Rządowego Centrum Legislacji i konsultacji publicznych, a już spotkał się z ostrą krytyką. Negatywnie oceniają go spółdzielcy i prawnicy.


Koniec z tajemnicą

Jak wynika z projektu, do spółdzielni mieszkaniowych nie będzie miał zastosowania art. 18 § 3 – Prawo spółdzielcze. Oznacza to, że przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej nie będzie mógł odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, powołując się na to, że narusza to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i wyrządzi jej znaczną szkodę. Dziś członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do ich udostępnienia. Chodzi tu może np. o umowy z wykonawcami inwestycji, firmami świadczącymi usługi na rzecz spółdzielni itd. Decyzję podejmuje jednak sąd.

Po zmianie za brak udostępnienia umów z osobami trzecimi, grozić będzie odpowiedzialność karna – grzywna. W praktyce skutki mogą być opłakane – twierdzą prawnicy.

– Nikt nie będzie chciał zawierać umów ze spółdzielniami, skoro np. deweloper albo zarządca nieruchomości konkurujący ze spółdzielnią będzie mógł zwrócić się do jakiegokolwiek członka spółdzielni o wydobycie ze spółdzielni wszystkich umów, które zawarła ona z osobami trzecimi i poznać stawki, w oparciu o które świadczone są usługi na rzecz spółdzielni mieszkaniowej – mówi „Rz” radca prawny Piotr Pałka.

Autorzy zmian argumentują, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków, tym samym powinni oni mieć łatwiejszy, niż to było dotychczas, dostęp do umów, które mają wpływ na sposób zarządzania mieniem spółdzielni.

Bez obrad i dyskusji

W ocenie Jerzego Jankowskiego, prezesa Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, ww. propozycja nie jest jedyną sprzeczną z zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz samorządności spółdzielczej, jaka pojawia się w noweli. Przykłady? Członkowie zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych mają sprawować swoją funkcję nie dłużej niż przez pięcioletnią kadencję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKongres 590: zapowiedź dyskusji z kosmicznymi akcentami
Następny artykułGdzie i o której oglądać rewanż Chelsea – Real? Poznamy drugiego finalistę LM [TRANSMISJA TV, STREAM ONLINE]