A A+ A++

15–osobowa grupa młodzieży z dwójką opiekunów z zaprzyjaźnionego Domu Polskiego w Barze na Ukrainie rozpoczęła właśnie letni wypoczynek w naszym powiecie. Organizatorem pobytu jest Powiat Starachowicki.

Wakacje to czas kolonijnych wyjazdów, chwili wytchnienia od codzienności. Czy można jednak odpocząć od wojny? Trudno to sobie wyobrazić. Podopieczni Polskiego Domu w Barze na Ukrainie, gdzie cały czas toczy się wojna, zyskali jednak tę szansę, mogą odetchnąć w naszym powiecie. Do bursy szkolnej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach przyjechała 15 –osobowa grupa młodzieży w wieku od 14 do 17 lat z zaprzyjaźnionego z naszym Powiatem Miasta Bar. Towarzyszą im dwie opiekunki, które są z nimi podczas całego wyjazdu, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Z uczestnikami trwającego od 24 lipca do 4 sierpnia letniego wypoczynku, spotkali się tuż po przyjeździe starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

– Chcemy dać wam chwilę wytchnienia, dobre emocje i piękne wspomnienia – mówił starosta Piotr Ambroszczyk, dziękując za kultywowanie polskiej kultury oraz tradycji na Ukrainie.

Powiat Starachowicki przez lata w ramach partnerskiej współpracy najpierw z Miastem Bar i  Barskim Rejonowym Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniem Polaków na Ukrainie, a potem także z Domem Polskim, organizował wymiany młodzieży, które ze względu na COVID-19, a później na wojnę musiały zostać przerwane.

– Obecnie nie mamy takiej możliwości, dlatego postanowiliśmy zorganizować choć letni wypoczynek– mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski. – Dzisiaj to wy jesteście ambasadorami Baru w naszym powiecie.

– Dziękujemy za waszą otwartość, serdeczność i miłość – mówiła Maiia Kryvitska, jedna z opiekunek, która przyznała, że ostatnie 1,5 roku było naprawdę trudne.

– Do Domu Polskiego przyjeżdżali ludzie z Chersonia, Ługańska, Charkowa.  To był trudny czas. Ale dom cały czas jednak pracował, a dzieci śpiewały i tańczyły, niezależnie od wojny.

Przez najbliższe 1,5 tygodnia będą mieszkać w bursie i korzystać z przygotowanego dla nich programu wakacyjnych aktywności.

W planie są m.in.: zajęcia sportowe i integracyjne, warsztaty plastyczne  oraz wokalne. Młodzież odwiedzi m.in. Kraków – pełną legend, bezcennych zabytków architektury i sztuki historyczną stolicę Polski z centrum wpisanym od ponad 40 lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które oczarowuje od pierwszego wejrzenia.

Weźmie też udział w wycieczce do Kielc oraz Chęcin, podczas której odwiedzi Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, weźmie udział „karmelowych” warsztatach w Manufakturze słodyczy ,odbędzie  krótki spacer po Kielcach i zwiedzi zamek królewski w Chęcinach.

Pozna także nasze muzea – prowadzone przez Powiat – Muzeum Przyrody i Techniki razem z małym centrum nauki SOWA czyli Strefą Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, a także zaprzyjaźnione z nim Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, skąd uda się także do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

Nie małą atrakcją będzie także przejażdżka zabytkową koleją wąskotorową z Iłży do Marcul, połączona ze zwiedzaniem Arboretum w Nadleśnictwie Marcule.

Goście wezmą też udział w wydarzeniach organizowanych na terenie naszego miasta.

Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe /Anna Ciesielska/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWśród dziadersów i boomerów w dobrym tonie jest narzekać, że “nas inaczej chowano”. Tymczasem…
Następny artykułRozpoczęła się modernizacja toru żużlowego. Duża impreza w październiku?