A A+ A++

Urlop rodzicielski wykorzystuje się po urlopie macierzyńskim. W myśl obowiązujących przepisów z urlopu rodzicielskiego skorzystać może każdy rodzic. Jego wymiar to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i maksymalnie 34 tygodnie przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Rodzice mogą podzielić się tym urlopem lub wykorzystać samodzielnie w całości.

Urlop rodzicielski dla ojców. Ile trwa i jaką pensję dostaje ojciec na rodzicielskim

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują jednak jasno, że kobiety po urlopie macierzyńskim w zdecydowanej większości kontynuują opiekę nad dzieckiem, wykorzystując urlop rodzicielski w całości. Dysproporcje widać choćby na podstawie danych za ostatni kwartał 2022 roku. Wówczas zasiłek z tytułu urlopu rodzicielskiego pobrało łącznie prawie 185 tys. osób, z czego 183,2 tys. to kobiety, zaś 1,6 tys. to mężczyźni.

Nierówności związane z wykorzystaniem urlopu rodzicielskiego, a co za tym idzie: nierówności w życiu rodzinnym i na rynku pracy, zniwelować miała unijna dyrektywa. Polski ustawodawca postanowił zatem przyznać każdemu z rodziców dodatkowe 9 tygodni urlopu – bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica.

Urlop rodzicielski będzie zatem trwał maksymalnie 41 lub 43 tygodnie w zależności od liczby potomstwa. „Z uwagi na to, że obecnie większość ojców nie korzysta z prawa do urlopu rodzicielskiego lub przekazuje znaczną część uprawnień do swojego urlopu matkom – aby zachęcić ojców do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, a jednocześnie utrzymać prawo każdego z rodziców do co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego, jak przewidziano w dyrektywie 2010/18/UE, dyrektywa przedłuża z jednego do dwóch miesięcy minimalny okres urlopu rodzicielskiego, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Kluczowym w sprawie jest także wymiar wynagrodzenia za okres urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z wizją ustawodawcy zasiłek macierzyński – co do zasady – wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru (obecnie to 60 proc. na urlopie rodzicielskim). Kobieta będzie mogła jednak wybrać, czy chce otrzymywać 100 proc. zasiłku na urlopie macierzyńskim i potem 70 proc. zasiłku rodzicielskiego (z którego skorzystałaby pracownica lub pracownik). Matka może jednak wnioskować o wypłacanie zasiłku w wymiarze 81,5 proc. za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym za okres 9 tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla ojca dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPełna mobilizacja na sprzątanie w sołectwie
Następny artykułZgłoś swój Społeczny Wniosek do Budżetu Gminy Wołomin na rok 2024