A A+ A++

Brytyjska agencja regulująca leki i produkty lecznicze (MHRA) ogłosiła, że ​​w 2023 roku w Wielkiej Brytanii skonfiskowano nielegalne leki o wartości ponad 30 milionów funtów (równowartość ponad 150 mln zł – przyp. red.).

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, organ regulujący sprzedaż produktów leczniczych we współpracy z organami ścigania łącznie przechwycił ponad 15,5 miliona dawek leków będących przedmiotem nielegalnego obrotu, w tym leków przeciwlękowych wydawanych wyłącznie na receptę, opioidów i tabletek nasennych.

Nielegalny wywóz leków. Zabezpieczono 75 tys. opioidowych leków przeciwbólowych

Wśród leków wykrytych podczas ubiegłorocznych konfiskat znalazły się również sfałszowane i nielicencjonowane produkty związane ze stylem życia, takie jak leki na wypadanie włosów, a także produkty estetyczne, takie jak produkty odchudzające zawierające semaglutyd.

Rynek zalewają sfałszowane leki. Regulatorzy i producent ostrzegają użytkowników Ozempic
Rynek zalewają sfałszowane leki. Regulatorzy i producent ostrzegają użytkowników Ozempic

Leki nielicencjonowane nie będą oceniane przez MHRA pod kątem bezpieczeństwa, skuteczności ani jakości procesów produkcji i dystrybucji, co oznacza, że ​​osoby stosujące te produkty nie mogą być pewne, co zawierają.

Podczas operacji Pangea – międzynarodowej inicjatywy mającej na celu zwalczanie nielegalnego handlu produktami medycznymi w Internecie, skonfiskowano dwa miliony dawek nielegalnie wprowadzonych na rynek leków.

– Bezpieczeństwo publiczne jest naszym priorytetem numer jeden. Nasza jednostka ds. egzekwowania prawa ciężko pracuje, aby zapobiegać nielegalnej działalności związanej z lekami i urządzeniami medycznymi, wykrywać ją i badać, aby chronić ludzi i zwalczać ten szkodliwy handel. W tym roku, współpracując z partnerami z sektora publicznego i prywatnego, nasze wysiłki doprowadziły do ​​większej niż kiedykolwiek konfiskaty leków, nałożonych kar pozbawienia wolności dla przestępców, odebrania zysków z przestępstw i znacznych sukcesów w zakłócaniu handlu w Internecie – powiedział Andy Morling, zastępca dyrektora MHRA ds. egzekwowania prawa.

Do nielegalnej sprzedaży leków w Internecie stosuje się różne techniki, w tym za pośrednictwem witryn internetowych zaprojektowanych tak, aby wyglądały jak legalne apteki lub sklepy internetowe, a także za pośrednictwem internetowych platform handlowych lub serwisów społecznościowych.

Sfałszowane leki w sieci - problem nie omija Polski
Sfałszowane leki w sieci – problem nie omija Polski

MHRA wspólnie z partnerami w ciągu roku doprowadziła do zablokowania 12 000 stron internetowych nielegalnie sprzedających produkty medyczne i zamknęła prawie 3000 profili w mediach społecznościowych, powiązanych z procederem.

– Kupowanie silnych leków od nielegalnych sprzedawców stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nie masz pojęcia, co tak naprawdę mogą zawierać – powiedział Andy Morling.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRok działań Straży Pożarnej
Następny artykuł Przemoc w domu? Policjant może nakazać sprawcy natychmiastową wyprowadzkę