A A+ A++

Jak zachować się gdy system operacyjny nie odpowiada na polecenia? Oto ukryta funkcja, o której warto wiedzieć, zanim sięgniecie po przycisk wyłączenia komputera.

Źródło fot. Sven / Wikimedia / CC 3.0

i

Gdy komputer przestanie reagować na polecenia, może pojawić się problem. Co wtedy należy zrobić, czy jedyną drogą jest fizyczne odłączenie zasilania? Okazuje się, że Windows 11 ma ukrytą funkcję „miękkiego resetu”, dostępną pod kombinacją klawiszy. Co więcej, ta niewidoczna funkcja istnieje także w większość starszych systemów Microsoftu, z Windows 10, „siódemką”, Vistą oraz XP włącznie.

Kombinacja „trzech króli”

Najnowsze systemy przyzwyczaiły nas już do stabilnego działania. Naprawdę rzadko pojawia się sytuacja, w której błąd staje się na tyle poważny, że nawet interfejs graficzny systemu odmawia działania. Jednak jeśli tak się stanie, warto wiedzieć co robić, zanim sięgnie się po wtyczkę zasilania. „Twardy reset” powinien być ostatecznością, gdy wszystko inne zawiedzie.

Miękki restart systemu

Gdy nie możesz wyłączyć systemu Windows 11/10 w tradycyjny sposób, wciśnij kombinację klawiszy „Ctrl + Alt + Delete” (tzw. kombinacja trzech króli). Pojawi się ekran menedżera – naciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl i symbol wyłączenia urządzenia w prawym dolnym rogu (kółko z kreską).

Wykonasz w ten sposób miękki reset. Jeśli jednak po wykonaniu „kombinacji trzech króli” elementy interfejsu nie dają się kliknąć, naciśnij ponownie „Ctrl + Alt + Delete” (ew. naciskaj do skutku), powinno to wywołać reset systemu.

Zanim wymusi się w ten sposób restart systemu, warto wiedzieć, że niesie to ze sobą wysokie ryzyko utraty danych. Kombinacja „Ctrl + Alt + Delete” jest wykonywana niskopoziomowo w systemie operacyjnym. To znaczy, że praca każdego programu zostaje przerwana, a zamknięcie spowoduje wyczyszczenie danych przechowywanych w pamięci RAM. Możemy stracić efekty swojej pracy, jeśli nie zapisaliśmy pliku przed wystąpieniem błędu.

Jeśli komputer przestał całkowicie reagować na polecenia (co jednak w dzisiejszych czasach zdarza się rzadko), pozostaje tylko „twardy reset”. W większości obudów wystarczy nacisnąć reset lub przytrzymać przycisk włączania przez kilka sekund. Takie wyłączenie komputera może niestety nieść różne nieprzyjemne następstwa. Co robicie w obliczu zawieszenia się systemu? Napiszcie z komentarzach pod wiadomością.

Windows 11 kupisz na Allegro

Może Cię zainteresować:

Windows 11 ma ukrytą funkcję „awaryjnego ponownego uruchomienia”, o której wie niewielu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolonie śpiewacze ‚Pieśni bagien 2023. Z tej strony’ – zaproszenie
Następny artykułStylowa restauracja jak za czasów belle époque. Ma tu wrócić miejsce uczty smaków i zmysłów