A A+ A++

Wpłaty dokonywane na konto małoletniego dziecka dokonywane przez prawnych opiekunów są wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego, a nie umową darowizny, z tego powodu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB2-2.4015.73.2022.1.MM.

Wniosek o interpretację indywidualną dotyczy rodziców małoletniego dziecka, którzy założyli dla niego konto bankowe zasilane systematycznymi wpłatami. Dziecko nie dysponuje realnie środkami z powodu wieku przedszkolnego, a jego rodzice nie traktują tych środków jak własności dziecka. Dokonują zarówno wpłat jak i wypłat. Konto  oferuje korzystniejsze oprocentowanie rachunku bankowego niż konta dla dorosłych.

Wpłaty na konto małoletniego dziecka nie są darowizną podlegającą opodatkowaniu

Przedmiotem wniosku o interpretację było pytanie, czy wpłaty na konto dziecka podlegają opodatkowaniu jako darowizna. Stanowisko własne wyrażone we wniosku zakładało brak obowiązku podatkowego. Według wnioskodawcy taka czynność jest wykonaniem obowiązku określonego w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a nie darowizną. Stanowisko własne wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe przez organ podatkowy.

Darowizna od najbliższej rodziny – jak uniknąć podatku

W powszechnej opinii (tylko częściowo zgodnej z prawdą) darowizny od najbliższej rodziny (m.in. wstępni, zstępni, małżonek, rodzeństwo) są zwolnione od podatku. Jeśli darowizna przekracza kwotę 9 637 zł – konieczne jest jednak złożenie formularza SD Z2 (formularz otrzymania darowizny) w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Jest to warunek, aby zgodnie z prawem uniknąć obowiązku zapłaty podatku od darowizny od najbliższej rodziny. Niedopełnienie tego obowiązku, może skutkować pismem z urzędu wzywającym do zapłaty podatku.

Darowizna w gotówce od najbliższej rodziny – czy podlega zwolnieniu z podatku?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż występują spory w orzeczeniach. Przykładowo, interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2019 r. sygn. 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ udziela odpowiedzi negatywnej.

Jednak po stronie podatników orzekają sądy administracyjne, przykładowo WSA w Krakowie w wyroku z dnia 4 października 2019 r. sygn. I SA/Kr 905/19.

Dla uniknięcia komplikacji – najlepszym sposobem darowizny jest przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTaśma do biustu robi furorę. Jak z niej korzystać?
Następny artykułWielkopolska: Tragiczny wypadek. Samochód uderzył w drzewo