A A+ A++

1 marca 2024 r. w powiecie opoczyńskim upamiętniono Żołnierzy Wyklętych, zwanych też Niezłomnymi.

Jubileuszowy X Bieg Opoczyński Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Zalewie Opoczyńskim zaczęto od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego, po którym głos zabrał Poseł na Sejm RP Robert Telus:

Bardzo się cieszę, że tak licznie bierzemy udział w marszu i biegu, poprzez który upamiętniamy naszych bohaterów – żołnierzy, którzy nie poddali się w 1945 roku i walczyli o naszą wolność.

Na koniec Poseł Robert Telus odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników marszu. 

Starosta Opoczyński Marcin Baranowski przypomniał, że wybór daty nie jest przypadkowy:

Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy”. (…) Biegniemy, żeby podziękować za ich poświęcenie, za walkę, mimo beznadziejnej sytuacji i żadnych szans na zwycięstwo. Dystans 1963 metry ma na celu szczególne upamiętnienie poległych żołnierzy. Symbolizuje rok w którym 21 października 1963 w obławie funkcjonariuszy SB (Służba Bezpieczeństwa) i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie zginął Józef Franczak „Laluś”, ostatni żołnierz niepodległej II Rzeczypospolitej.

Po przemarszu wszystkich uczestników wydarzenia wokół zalewu, nadszedł czas na bieg, który poprowadził Dyrektor PCKZiU w Mroczkowie Gościnnym Damian Pietrasik. W biegu wzięło udział 500 osób.

Wymownym wyrazem uznania dla Żołnierzy Wyklętych było symboliczne złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Wdzięczności na Placu Strażackim, jak również uczestnictwo we Mszy Świętej w intencji poległych żołnierzy, która odprawiona została w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie.

Po zakończonym biegu każdy z uczestników otrzymał pakiety startowe, zaś zwycięzcy dodatkowo statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Punktem kulminacyjnym piątkowego wydarzenia był koncert patriotyczny w wykonaniu Stowarzyszenie Nadzieja z Tomaszowa Mazowieckiego, który odbył się w L LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyjechał po żonę do pracy. Miał ponad 2,5 promila
Następny artykułTu żyje się europejsko! Wielki Test Wiedzy o UE