A A+ A++

W środę 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak co roku Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało tradycyjną, już dziesiątą wieczornicę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Przybyłych na spotkanie przywitał dyrektor Muzeum Regionalnego – Piotr Mikołajczyk, który wygłosił słowo wstępne i nakreślił program wieczornicy. Tym razem spotkanie rozpoczął występ uczniów Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie, przygotowany przez panie: Ilonę Olejnik i Elżbietę Rogowską, przy akompaniamencie Marka Olejnika – dyrektora krotoszyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Występ, na który składały się utwory muzyczne i przeplatane prozą wiersze, nawiązywał do kilku postaci związanych z powojenną konspiracją – między innymi do Danuty Siedzikówny “Inki” oraz rtm. Witolda Pileckiego.

W części merytorycznej pierwszy głos zabrał emerytowany pracownik naszego muzeum i specjalista zajmujący się od lat tematyką powojennego podziemia – Daniel Szczepaniak. Historyk przedstawił zagadnienia dotyczące „Próby zdobycia więzienia PUBP w Koźminie Wlkp. przez oddział partyzancki Jana Kempińskiego ps. „Błysk” w nocy z 10 na 11 października 1945 r.” 

Kolejne wystąpienie dotyczyło już tradycyjnie konspiracji ogólnopolskiej. W tej części Piotr Mikołajczyk przedstawił licznie przybyłym gościom postać Augusta Emila Fieldorfa ps „Nil, w związku z minioną 24 lutego 70-tą rocznicą mordu na generale.

Ostatnie, trzecie wystąpienie należało ponownie do Daniela Szczepaniaka. Koźmiński historyk zaprezentował w nim sylwetkę Antoniego Markacza vel Ptaka (1926–2011) – żołnierza NSZ/AK ps. „Lis” i WSGO „Warta” ps. „Paweł”.

Wieczornicę podsumował dyrektor muzeum, wspominając przy okazji o planach ponownego podjęcia prac poszukiwawczych ciał poległych pod Benicami partyzantów ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. “Bora”.

Po spotkaniu uczestnicy tradycyjnie udali się pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, gdzie oddano hołd osobom tam prześladowanym i mordowanym. Wiązanki i znicze pod umieszczoną na gmachu tablicą złożyli między innymi przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz organizacji politycznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKcynia: Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pamiętali o rocznicy śmierci Wojtka Cieślewicza
Następny artykułDOOM 4 – Nowy trailer z projektu kultowej serii gry. Duży nacisk położono na elementy horroru i zniszczenia. Dzieje się