A A+ A++

Kilkanaście chórów wystąpi podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika “Per Musicam Ad Astra”. – Dziękuję przede wszystkim za fantastyczną promocję naszego miasta – powiedział w trakcie uroczystej inauguracji festiwalu prezydent Torunia Michał Zaleski.

X edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika “Per Musicam Ad Astra” odbywa się w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2023 r. w Toruniu. Przypada ona w 550. rocznicę urodzin patrona festiwalu. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej ASTROLABIUM z siedzibą w Toruniu, we współpracy z niemiecką agencją Meeting Music. 

W Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra” biorą udział zespoły wokalne z wielu zakątków świata. W tym roku do Torunia przybyli goście z Izraela, Czech, Litwy i Polski.

Na wydarzenie składa się konkurs oraz koncerty specjalne. Występy konkursowe oceniane są przez międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów w dziedzinie chóralistyki. Wszystkie uczestniczące w Festiwalu zespoły chóralne mają możliwość aplikowania o indywidualne warsztaty z zakresu interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego.

Inauguracja tegorocznego festiwalu miała miejsce w środę 28 czerwca 2023 r. w perle toruńskiego gotyku – kościele p.w. św. Jakuba, gdzie wystąpił polski Chór Kameralny Schola Cantorum Thorunensis pod wodzą Jana Łukaszewskiego. W roku kopernikańskim chór przedstawił program związany z patronem festiwalu. Ceremonię otwarcia poprowadzili Aneta Derkowska i Dariusz Wyczółkowski.

Otwierając festiwal prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił uwagę na piękno architektury średniowiecznej, XIV-wieczny kościół, zachodzące promienie słońca oświetlające prezbiterium oraz wyjątkowe, szczególne średniowieczne organy: – To jest piękno Torunia. Stąd dzięki muzyce rzeczywiście można trafić do gwiazd. Także dlatego, że w naszym mieście – Toruniu 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, który potrafił wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię. Piękno Starego Miasta Torunia otacza to co jest wyjątkowe i szczególne w naszym mieście – dobrobyt kultury, wiedzę tych, którzy naukę tworzyli i tworzą nadal, ale także to co szlachetne i ludzkie -postawy braterstwa naszych mieszkanek i mieszkańców z narodem ukraińskim w obliczu toczącej się wojny – powiedział prezydent.

– Bardzo dziękuję, że jesteście Państwo z nami, że przyjechaliście ze swoją miłością do muzyki, że tą miłością do muzyki chcecie trafić do gwiazd i że kopernikański Toruń – Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zaszczycacie swoją obecnością. Serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium za kolejne edycje festiwalu, ale dziękuję przede wszystkim za fantastyczną promocję naszego miasta – dodał prezydent. Szczególne podziękowania otrzymała Krystyna Kłosińska – prezes stowarzyszenia i otrzymała medal pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika przyznawany osobom, instytucjom, które dbają o promocję Wielkiego Torunianina w sposób wyjątkowy.

Więcej o festiwalu: https://www.torun.pl/pl/rusza-musicam-ad-astra

Fot. Sławomir Kowalski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Wpadli na kradzieży balkonowych balustrad
Następny artykułJak stworzyć nowoczesny taras? Przewodnik krok po kroku