A A+ A++

Zasań: Ocalić od zapomnienia wybitnych ludzi, wyjątkowe miejsca, niesamowite wydarzenia związane z naszym regionem to misja Myślenice iTV dlatego z niezmierną przyjemnością przybliżamy Wam wyjątkową postać pochodzącego z Zasani Mariona „Marty” Skałki, z którego dumni mogą być nie tylko mieszkańcy Zasani ale również mieszkańcy Polski.

Marion Skałka urodził się 9 stycznia 1928 roku w Zasani. W 1936 roku wyemigrował do Kanady, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Służył w lotnictwie amerykańskim USAF podczas wojny w Korei, biorąc udział głównie w misjach z użyciem radarów. Uzyskał stopień naukowy BSEE na Instytucie Illinois Technology w 1964 r. Przez współpracowników wspominany jako szczególnie wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii lotnictwa i astronautyki oraz technologii komputerowej. Jeden z inicjatorów programu misji Apollo 11, która pozwoliła człowiekowi wbić flagę na powierzchni księżyca. Pod koniec kariery państwowej założył własną działalność również w podobnej branży „Computer Science and Applications” oraz firmę zajmującą się symulacjami pocisków dalekobieżnych, wygrywając tym samym nagrodę „Small Business of the year 1993”.
Postać ta doczekała się nawet tablicy pamiątkowej na placu w Warszawie, niestety w naszej okolicy słuch po nim zaginął. Autobiografii Mariona Skałki, przekazanej na rzecz lokalnej redakcji prosto ze Stanów Zjednoczonych.

„Pośród drzew 30 km na południe od Krakowa jest taka mała miejscowość Trzemeśnia. To właśnie tutaj zostałem ochrzczony. Mój akt chrztu spłonął w momencie podpalenia przez Niemców w czasie wojny kompleksu budynków plebanii. Kościół zrzesza miejscową ludność, która po dziś dzień zmierza na niedzielne msze w stronę tego XVI wiecznego budynku sakralnego. Kilkaset metrów stąd na stromym stoku Trzemeśni widnieje cmentarz parafialny. Podczas wizyty w 1993 odwiedziłem również i to miejsce, ku mojemu zaskoczeniu odnalazłem korzenie rodziny Skałka, Kania i Jaśkowiec i praktycznie każde imię, które usłyszałem mieszkając jeszcze na tych terenach. Groby rodziny Skałka były bardzo liczne, niektóre datowane nawet na XVIII wiek. Śmiem twierdzić, że wszystkie odłamy tej rodziny są spokrewnione.. Wszyscy wychowywaliśmy na przestrzeni lat 1930-35 praktycznie na rzut kamieniem od siebie. To także okres, z którego moje wspomnienia są najbardziej szczególne.”

informacje i zdjęcie tytułowe: Szymon Dyczkowski


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsolwenci dadzą koncert!
Następny artykułUWAGA NA UTRUDNIENIA