A A+ A++

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przyznaje, że obecną sytuację epidemiologiczną w województwie lubelskim przyjmuje z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony dynamika wzrostu zakażeń jest najniższa w całym kraju, ale optymizm ten studzi niepokojąca liczba zajętych łóżek w szpitalach.

Koronawirus nie odpuszcza

– Obiektywnym miernikiem powagi sytuacji jest liczba zakażeń na sto tysięcy mieszkańców. W tej chwili jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju w sensie pozytywnym, ponieważ u nas ten wskaźnik minimalnie przekracza 24 osoby. W niektórych województwach ta liczba sięga powyżej 40, a gdzieniegdzie nawet 50 osób – wylicza Sprawka. Podkreśla jednak od razu, że ta sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.

– Jeśli nie będzie radykalnej poprawy zachowań społecznych, to wcześniej czy później ta dynamika w naszym województwie wzrośnie. Tym bardziej że liczę się z tym, że część mieszkańców może zbyt długo nie ujawniać swoich objawów związanych z zakażeniem. Niemniej jednak to dobra podstawa do apelu o bardzo duży poziom samodyscypliny, który być może ułatwiłby uniknięcie sytuacji z listopada, kiedy mieliśmy dziennie nawet 1700 zakażeń – mówi wojewoda.

Obecnie najgorsza sytuacja występuje w powiecie hrubieszowskim, gdzie wskaźnik liczby zachorowań na sto tysięcy mieszkańców przekracza 40 przypadków. Na kolejnych miejscach są:

  • powiat biłgorajski – 39,2
  • Biała Podlaska – 34,7
  • powiat świdnicki – 32,9
  • Zamość – 30,7
  • Lublin – 29,8
  • Chełm – 29,5
  • powiat puławski – 29
  • powiat radzyński – 28
  • powiat janowski – 23,9
  • powiat lubelski – 22,9

– Chciałbym zwrócić uwagę na powiat puławski, gdzie mamy silny ośrodek z bardzo aktywnymi sceptykami. W Puławach prowadzona jest intensywna akcja namawiająca restauratorów do łamania ograniczeń. Robi to m.in. pan poseł Jakub Kulesza. Pojawia się więc pytanie, czy właśnie ta sytuacja nie zaczyna mieć odzwierciedlenia we wskaźniku – pyta Sprawka.

Najlepsza sytuacja jest obecnie w powiecie tomaszowskim (10,1 zakażenia na 100 tys. mieszkańców).

Więcej łóżek w szpitalu tymczasowym

Gorsze dane dotyczą liczby zajętych łóżek w szpitalach drugiego poziomu (zajmują się leczeniem pacjentów z COVID-19). Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni wzrosła ona o prawie sto. Podobna sytuacja jest też w szpitalu tymczasowym.

– Widzimy, że ten wzrost uwidacznia się z kilkudniowym opóźnieniem w stosunku do wzrostu liczby zakażeń. W tej sytuacji podpisałem polecenie zwiększające liczbę łóżek dostępnych na terenie szpitala tymczasowego – tłumaczy Sprawka.

Oznacza to, że od środy 17 marca lecznica w Targach Lublin będzie dysponowała 94 łóżkami, w tym 10 respiratorowymi. – Jeżeli zajdzie taka potrzeba, podejmiemy decyzję o uruchomieniu kolejnego modułu. W sumie mamy przygotowane 402 łóżka na wewnętrznym oddziale i 80 łóżek respiratorowych – dodaje.

Nie wszędzie jest jednak tak dobrze. Łóżek zaczyna brakować m.in. w szpitalach w Międzyrzecu Podlaskim, Hrubieszowie, Krasnymstawie, Szczebrzeszynie, Łukowie i Radzyniu Podlaskim. Największa rezerwa jest z kolei na terenie byłego województwa chełmskiego.

Wojewoda do sceptyków: zostawcie swoje opinie dla siebie

Wojewoda lubelski zaapelował też do mieszkańców, by nie zwlekali z kontaktem z lekarzem, jeśli zaobserwują u siebie objawy koronawirusa. Poprosił też o ograniczenie spotkań zawodowych. – Tam, gdzie nie jest to konieczne, ograniczmy tę aktywność na najbliższe trzy, cztery tygodnie. To szansa na powstrzymanie dynamiki transmisji wirusa – apeluje wojewoda.

Jedna z próśb dotyczy też osób, które nie wierzą w pandemię. – Szanuję każdy pogląd, ale jednak prosiłbym o ograniczenie aktywności w upowszechnianiu swoich opinii. Zostawcie to państwo sobie i pozwólcie innym, żeby stosowali się do tych ograniczeń. Szczególnie zwracam się o to do osób, które zachęcają do łamania ograniczeń. To jedyna szansa, żebyśmy mogli spokojnie żyć i świętować w czasie Świąt Wielkanocnych – kończy Sprawka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASZ WYWIAD. Kto mógłby pogodzić Senat ws. RPO?
Następny artykułUtwór Jana Baranowicza pt. „Madonna Gidelska”