A A+ A++

Włókiennicza dla Łodzi była i jest bardzo ważną ulicą. Intensywna rozbudowa rozpoczęła się jeszcze w 1890 roku, a licząca ponad 300 metrów ulica wypełniła się budowlami zaprojektowanymi przez najlepszych ówczesnych architektów: Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego, po Gustawa Landau-Gutentegera. Ważną rolę pełnili mieszkańcy żydowskiego pochodzenia, z tego względu na Włókienniczej było aż siedem żydowskich domów modlitwy. Po latach świetności ulica stopniowo popadała w ruinę. W końcu Urząd Miasta w Łodzi zdecydował, że Włókienniczą należy poddać renowacji. 

Renowacja z rozmachem. Zupełnie nowe spojrzenie na przeszłość

Na profilu innastrefa.pl zauważono, że ulica była tak zniszczona, że czasami służyła do kręcenia scen, ukazujących zniszczone podczas II Wojny miasta. Remont ulicy Włókienniczej w Łodzi obejmował szereg kamienic, a koncepcją zajmował się zespół różnych specjalistów.

Zespół architektów, wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i konserwatorów pracował nad wyglądem fasad. Przez lata większość elewacji utraciła detale architektoniczne, część nigdy ich z kolei nie miała. Tym pierwszym przywrócimy dawne piękno, a tym drugim zaprojektowaliśmy nowe, stylowe „szaty” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zobacz też: W Lidlu stylowe hamaki za 39,99 zł. Wygodne, ładne i bardzo wytrzymałe

Połączenie dawnego i współczesnego wydawało się być priorytetem, jednak efekt budzi kontrowersję. Szczególnie w przypadku kamienicy nr 15, której elewacja wygląda więcej niż oryginalnie. Na profilu innastrefa.pl możemy zobaczyć taki komentarz:

W Łodzi to nie mogli się zdecydować czy wyremontować kamienicę w starym, czy nowym stylu. Dlatego połączyli wszystko w jednym. Jedyny taki w Polsce budynek stoi przy ulicy Włókienniczej. Niegdyś była to jedna z najbardziej obskurnych i niebezpiecznych ulic w całym mieście, gdzie prawie w każdej bramie można było kupić nielegalny alkohol, albo zarobić pałką w łeb. Ta część miasta była tak zrujnowana, że często wykorzystywano ją do kręcenia filmowych scen, ukazujących zniszczone podczas Drugiej Wojny miasta Europy, min. Warszawę. Dzisiaj Włókiennicza to jedna z najpiękniejszych ulic w Łodzi, pretendująca do miana nowej Piotrkowskiej.

Opinie są tak bardzo kontrastujące, jak i sam pomysł z trójkątem. 

Super wygląda. W tym roku na mojej wakacyjnej drodze jest Łódź.

Nie wiem, jak można było mieć dylemat. Stary styl bije wszystko.

Z tego co widzę po komentarzach, to gust Polaków jest strasznie kołtuński… Wszystko, co ma bibelociki i pierdółki, to ładne… Zero myślenia nad koncepcją, zero pojmowania żartu architektonicznego, zero wyczucia współczesnej architektury… Tylko zameczki, gzymsiki, krasnalki w ogródeczku…

Zobacz też: Pedicure jak z bajki? Poznaj syrenią stylizację paznokci, która zachwyca na Instagramie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHamilton wzywa do natychmiastowych zmian
Następny artykułNasz fiskus też nic nie dostanie. Ważny wyrok TSUE ws. stałego miejsca działalności