A A+ A++

W Augustowie debatowano nad ponownym złożeniem wniosku o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kanału Augustowskiego. Wniosek miałby być złożony za kilka lat.

Konkluzją niedawno odbytej konferencji naukowej poświęconej Kanałowi Augustowskiemu jest, by obecnie zadbać o infrastrukturę zabytku, a potem ponownie starać się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

-Kryteria ubiegania się o wpis uległy zmianie. Wniosek więc należałoby zupełnie przemodelować. Wpisanie na listę przyniesie korzyści, przede wszystkim promocję nie tylko ponadregionalną, ale także międzynarodową. Musimy jednak zadbać o infrastrukturę kanału. Ona jest niezbędna i konieczna. I to niezależnie od tego czy wniosek będzie wznawiany. Przede wszystkim nie ma miejsc obsługi dla wodniaków, gdzie mogą się zatrzymać wyjść z kajaka, odpocząć, skorzystać z zadaszenia, ławeczki czy sanitariatu i nawet miejsca do cumowania. Na południowym odcinku kanału pomiędzy Augustowem a śluzą Dębowo, czy połączeniu z Biebrzą praktycznie nie ma żadnego miejsca do cumowania. Jeśli chodzi o sam wpis na listę, to jest to perspektywa wieloletnia, nawet ośmioletnia -mówił Bogdan Dyjuk, prezes Lokalnej Grupy Działania “Kanał Augustowski”. –Podczas tej dyskusji już wysnuliśmy wnioski, że nie wszystko stracone, jeśli chodzi o wpis na listę. Trzeba przedstawić kanał jako ten, który na swój sposób jest oryginalny. Wykazać, że niektóre rozwiązania techniczne zastosowano po raz pierwszy w Europie. Na przykład stosowaną zaprawę czy rozwiązania związane ze śluzami. Wtedy jest szansa na wpis kanału.

Uczestniczący w konferencji profesor Bogusław Szmygin z Politechniki Lubelskiej twierdzi, że najlepiej będzie najpierw poprawić infrastrukturę wokół kanału, a dopiero potem zając się wnioskiem.

-Poprzedni wniosek o wpisanie zawierał obszar osiemdziesięciu kilku tysięcy hektarów plus ponad 240 tysięcy hektarów tzw. strefy buforowej na terenie Polski i Białorusi. Obecnie muszą być spełnione bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące stanu kanału. Zarządzanie na tak ogromnym terenie jest niezwykle trudne. Przede wszystkim trzeba ponownie wymyślić koncepcję, w jakiej formie kanał powinien być wpisany. Nie może być wpisany tak ogromny obszar. Trzeba zastanowić się nad tym, czy to powinna być nominacja transgraniczna razem z Białorusią, ponieważ wniosek jest oceniany całościowo po polskiej i po białoruskiej stronie. W obecnej sytuacji stworzy to może różne komplikacje -podkreśla Bogusław Szmygin.

W trakcie konferencji na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Wilczej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu, budowniczemu Kanału Augustowskiemu. W tym miejscu podczas budowy kanału mieszkał Prądzyński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułP. Krzemiński: Pamięć pod ostrzałem
Następny artykułOrgany i obój zabrzmiały razem. To już drugi niecodzienny koncert Festiwalu Schlaga [FOTO]