A A+ A++

W wieku 72 lat zmarła prof. dr hab. Barbara Chwirot, znana w regionie badaczka nowotwórów skóry, laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Torunia w 1999 r. 

Wieloletnia pracowniczka Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, znaczną część kariery naukowej poświęciła diagnostyce nowotworów. Była pomysłodawczynią fluorescencyjnej metody wczesnego wykrywania czerniaka skóry, inicjatorką oraz współorganizatorką tzw. Białych Niedziel.

Urodzona 5 listopada 1950 r. w Bydgoszczy, z Toruniem związała się w 1975 r. podejmując pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1981 r. otrzymała stopień doktora, w 1991 r. habilitowała się, a w 2002 r. uzyskała tytuł profesora. Od roku 1993 r. kierowała Interdyscyplinarnym Zespołem Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na UMK. Zespół ten, wraz z władzami miasta Torunia, był corocznym organizatorem Białych Niedziel, których celem było wczesne wykrycie niebezpiecznych nowotworów skóry. W prowadzonej przez jej zespół Pracowni Autofluorescencji Znamion, gdzie stosowano jej autorską metodę wczesnego wykrywania czerniaka skóry, przebadano prawie 20 tys. osób, a u około 500 wykryto czerniaka, najczęściej w I lub II stadium dającym najlepsze rokowania dla pacjenta.

Badania nad nową metodą optycznej diagnostyki nowotworów skóry i przewodu pokarmowego finansowane prowadziła w ramach grantów przyznanych jej przez Komitet Badań Naukowych (1993, 1996),  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. W marcu 1999 r. uwieńczone zostały ogłoszeniem o udzieleniu patentu na “sposób wykrywania znamion czerniaka”. W konkursie pod patronatem Prezydenta RP opracowana przez jej zespół metoda uzyskała miano “Polskiego Produktu Przyszłości” i medal targów “Intertechnology 98”, a w 1999 r. – Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za szczególne osiągnięcia w kategorii “Ochrona Zdrowia”. W 2000 r. prof. Chwirot otrzymała nagrodę “Protona” przyznawaną przez Radę Naukową programu Proton TVP twórcom największych polskich “przebojów naukowych”. Jej osiągnięcia i działania na rzecz społeczności regionu docenione zostały również nagrodami Złotej Karety “Nowości” i Feliksa “Gazety Wyborczej”.

Prof. Chwirot była autorką 79 publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach oraz wiodącym autorem monografii wyróżnionej nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w 1996 roku. Była również członkiem komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym.

Zmarła 17 czerwca 2023 r. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (22 czerwca) o godz. 13.30 na cmentarzu Nowofarnym (ul. Artyleryjska 10) w Bydgoszczy.

Prof. Barbara Chwirot w 1999 r., fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPufa okrągła. Wprowadzenie miękkości i komfortu do wnętrza
Następny artykułSzwedzki matematyk znalazł rozwiązanie „problemu niezmiennej podprzestrzeni”