A A+ A++

Jeśli sprzedałeś dom w 2021 roku i nie przysługuje Ci zwolnienie z podatku dochodowego, musisz złożyć deklarację PIT i rozliczyć podatek. W jakich przypadkach przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego ze sprzedaży domu? Czy musisz złożyć PIT jeśli minęło 5 lat od nabycia sprzedanego domu?

Jaki PIT za sprzedaż domu w 2021

Deklaracja PIT odpowiednia dla podatnika, który sprzedał dom to PIT-39.

Musisz w nim wykazać:

  1. Dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz należny podatek PIT od dochodu, do którego nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa.
  2. Dochody zwolnione z podatku PIT ze względu na ulgę mieszkaniową.

Kiedy sprzedaż domu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Jeżeli w 2021 roku dokonałeś odpłatnego zbycia:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów

przed upływem pięciu lat od jej nabycia podlegasz z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nabyłeś (wybudowałeś) zbywaną nieruchomość. Jeżeli dom nabyłeś w drodze spadku, to 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył (wybudował) tę nieruchomość.

Kiedy dochód ze sprzedaży domu przed upływem 5 lat od jego zakupu jest zwolniony z podatku?

Wolne od podatku PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe.

Kwota zwolnienia jest limitowana i zależy od tego jaką część przychodu wydasz na cele mieszkaniowe. Zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe w terminie 3 lat. Termin ten liczysz od końca roku podatkowego, w którym odpłatnie zbyłeś nieruchomość.

Wydatkami na własne cele mieszkaniowe są wydatki poniesione na:

  • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego oraz nabycie innego gruntu, lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego.
  • budowę, adaptację lub remont własnego budynku mieszkalnego lub własnego lokalu mieszkalnego.
  • modernizację lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, własnego lokalu niemieszkalnego.
  • na spłatę kredytu wraz z odsetkami (w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego), zaciągniętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Własne cele mieszkaniowe możesz realizować nie tylko w Polsce, ale i w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej jest możliwe, pod warunkiem, że urząd skarbowy może (na mocy obowiązujących umów międzynarodowych) uzyskać informacje podatkowe od państwa, na którego terytorium ponosisz wydatki na cele mieszkaniowe.

Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT przy sprzedaży domu i płacić podatku dochodowego

Podatnicy, którzy zbyli swój dom po upływie 5 lat od jego zakupu nie płacą podatku dochodowego. Nie muszą również wysyłać z tego tytułu zeznania PIT.

Sposób na obliczenie dochodu z odpłatnej sprzedaży domu

Podstawą obliczenia podatku jest dochód, będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodów, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest cena określona w umowie z kupującym, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (np. opłaty notarialne, koszty pośrednictwa).

Dochód ze sprzedaży domu obliczysz według wzoru:

Dochód = (przychód – koszty uzyskania przychodów) + odpisy amortyzacyjne

Podatek za sprzedaż domu wynosi 19% osiągniętego dochodu.

Jeżeli zbywaną nieruchomość lub prawo majątkowe nabyłeś w drodze:

  • spadku,
  • darowizny lub
  • w inny nieodpłatny sposób

wówczas kosztem uzyskania przychodów jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości (prawa majątkowego) przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Jak złożyć PIT-39 za sprzedaż domu

Wypełniony druk PIT-39  można złożyć w biurze podawczym urzędu skarbowego, wysłać Pocztą Polską, bądź elektronicznie. Liczy się dzień wysyłki, a nie dzień dotarcia do urzędu skarbowego.

Czas na złożenie PIT-39 za sprzedaż domu

PIT-39 za sprzedaż domu co do zasady należy złożyć do urzędu skarbowego do ostatniego dnia kwietnia. Jednak w 2021 termin ten przesuwa się na 2 maja w związku z tym, że 30 kwietnia 2022 roku wypada w sobotę. Zatem ostatnim dniem na rozliczenie się z PIT-37 jest 2 maja.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZD pracuje 2 maja
Następny artykułOstatni mecz Startu w Elblągu [ Start ]